
Докато в парламента има „политически вандали“, а медиите дават безкритична трибуна на пропагандатори под прикритието на „анализатори“ – България може да се погуби.
Това каза доайенът на българската социология проф. Георги Фотев в интервю за БНР след изборите на 9 юни.
Фотев призова учените, интелектуалците и хората, които участват в публичния форум на обществото, да осъзнаят отговорността си за посоката на развитие на държавата след рекордно ниската избирателна активност на парламентарните избори.
„Тази предизборна кампания е потресаваща и отвратителна, защото като че ли нейният смисъл беше да няма кампания. Първите социологически измервания се задържаха без промяна докрая. Нямаше никакви сериозни дебати върху големите проблеми на българското общество, което е част от ЕС. Тази верификация е най-тъжният факт. Защото изборите в демократичното общество имат – освен всички други видими задачи – да развиват демократичната и политическа култура в обществото. Тук ефектът е негативен“, каза проф. Фотев.
Липсата на обществен дебат е свързан със състоянието на медиите, посочи той.
„Една от най-трудните професии е журналистиката, а днес тя става още по-трудна. Ние имаме и прекрасни журналисти и анализатори, но говорим за това, което доминира. А доминиращото е пълен отказ от предизвикване на дебат и поставяне на въпроси – не ограничаване на мненията, а поставяне на въпроси. В големите национални телевизии има нещо много притеснително. Има едни хора, които се явяват там не като анализатори, които дават отговори на важни въпроси, а като пропагандатори. Има хора, които предварително знаем какво ще кажат. Нямаше такъв дебат, а това е катастрофално“, каза още той.
Георги Фотев призова следващият парламент да въведе нов правилник, който да санкционира „абсолютно безобразния език“ на част от депутатите.
„Демокрацията, парламентът и националните медии не са бардак. Езикът, който се говори там, е недопустим – това няма нищо общо със свободата на словото. Имаше едни хора в този парламент, които трябваше да мразиш себе си, за да слушаш такъв език. Даже на самата улица го няма. Сега не само те отново са там, но и влизат и други.
„Ние не можем да формираме в обществото социални ценности, когато в парламента не се работи с аргументи.. В сферата на политическото трябва да научат едно фундаментално нещо – политическите отношения са над индивидуалните. Тук се съсредоточават върху това какъв е този или онзи, обиждане, което е абсолютно недопустимо“, каза още той.
Фотев даде за пример посланията, с които „победителите“ спечелиха изборите: „Не може цялата ти кампания да се състои в това да унизиш противника, без да кажеш какво ще правиш в този сложен свят“.
Той разкритикува политическото лидерство за това, че се отнася по „примитивен начин“ към войната.
„Тя е абсолютно безпрецедентна в историята на човечеството, защото едновременно се водят три войни. Едната е на оръжията, убиването, разрушаването. Има студена война заради ядрената заплаха. Има и хибридна война, която може да се състои само в епохата на дигиталната революция и тука. И тук държавният глава говори по произволен начин – кой е за мир и кой не. Естествено, че всички хора ценят мира като върховна ценност. Но тук говорим за съвсем различни неща“, каза още социологът.
Източник: https://boulevardbulgaria.bg/