
Водещи държави в Европа предприемат смели стъпки за задължаване на ресторанти, барове и кафенета да сервират безплатна чаша с вода на клиентите, като за целта поправят закони и впрягат в инициативата общини и водни оператори. В Испания и Гърция безплатна чаша вода от чешмата е задължителна по закон, макар че са налице редица случаи, особено в туристическите центрове, където това изискване, меко казано, се заобикаля. В Чехия безплатната вода идва само след поръчка на някое ястие и то, ако изрично помолите за чашата. Утехата е, че там все пак се сервира безплатно при поръчка на вино или кафе.
В южните европейски страни местните власти също са задължени да осигуряват безплатна вода на публични места, спортни площадки и дори да съдействат за по-евтина доставка на вода на заведенията. Идеята е след това ресторанти, барове и кафенета да я раздават безплатно на клиентите си.
На фона на цялата тази картина едва сега в България тръгва дебат за безплатната вода в заведенията.
В Гърция хитруват с малки чаши безплатна вода, докато от кофи с лед предлагат бутилирана
В кафенетата и ресторантите на Гърция е задължително предлагането на безплатна чешмяна вода със закон. На практика обаче това се спазва само на доброволна основа и все по-често се заобикаля в курортите, където има много чужденци.
„Обикновено първото нещо, което правят кафенетата и ресторантите, още преди да си поръчате, веднага щом седнете, е да ви донесат чаша или кана с прясна чешмяна вода“, разказва Панайотис Хозоглу, председател на Общогръцката федерация на работодателите в областта на хотелиерството и туризма. Той обаче признава, че това не е така в много туристически места, където вместо това сервитьорът или ви пита дали ще пиете бутилирана или чешмяна вода, или директно ви носи бутилирана вода.
Прави впечатление, че повечето големи вериги за бързо хранене и франчайз кафенета в Атина, въпреки че разполагат с чешмяна вода, не я предлагат при поръчка на храна или напитки, освен ако не настоявате. Дори, когато го правят, те предлагат само много малка пластмасова чаша, а в същото време продават бутилирана вода, която е поставена на видни места, например в кофи с лед до касата.
Цената на бутилираната вода в ресторантите варира в зависимост от категорията на заведението. Във франчайз ресторантите тя обикновено е същата като цената на дребно (например 50 цента за бутилка от 500 ml, 1 евро за бутилка от 1.5 литра). За разлика от тях газираната вода може да струва до 5 евро за 500 ml.
В Гърция местните власти и ВиК оператори също са задължени със закон да съдействат за осигуряване на ниска такса, на която ресторанти и барове да купуват чешмяната вода и след това да я предлагат безплатно на клиентите. На повечето места обаче реализирането на тази препоръката остава мираж.
В националното законодателство там се посочва, че „с цел да се насърчи използването на вода за консумация от човека, доставяна от чешмата, водоснабдителните агенции осигуряват инсталирането на съответното оборудване на открити и закрити обществени места, когато това е технически възможно“.
Законовите изисквания не спират. Последното гласи, че общините, „които разполагат с мрежа за питейна вода, са задължени да осигурят общински кранове за безплатно подаване на питейна вода в общинските спортни съоръжения и общинските детски площадки, като осигурят подходящи обозначения за обществеността, насърчаващи използването на съдове за многократна употреба”.
Едно е написаното на хартия, друго е реалността.
Проверка, например в Атина, показва, че местната власт се представя доста слабо по отношение на тези изисквания. Например, в историческия център на града, който всяко лято посреща милиони туристи (7 милиона, пристигащи на летище „Венизелос“, през 2023 г.), общината е инсталирала само 11 обществени чешми, както заявиха общински служители в неотдавнашен репортаж във вестник lifo.gr.
Ресторантите в Чехия сервират вода, ако си поискате, но след като сте поръчали нещо друго
Ресторантите в Чехия, с изключение на първокласните, обикновено не предлагат безплатна вода. Тя не се сервира, без да поискате. В повечето случаи дори не е включена като опция в менюто.
От друга страна обаче, ако вече сте поръчали нещо в ресторант, например ястие или шот алкохол, или придружавате някого, който е поръчал нещо от менюто, е съвсем нормално да поискате само чаша вода от чешмата за пиене. В този случай тя ще бъде сервирана безплатно.
Наред с това, в Чехия е съвсем нормално да получите чаша безплатна вода от чешмата в ресторант, ако преди това сте поръчали бутилка вино към обяда или вечерята си. Безплатната чаша вода се сервира и когато сте си поръчали кафе.
Бутилираната вода в ресторантите струва между 1 и 2 евро. Цената ѝ достига до 3 евро в най-високия клас ресторанти. В същото време в магазина тя обикновено се продава за 50 евроцента.
В Испания закон изисква от заведенията да предлагат вода от чешмата
Безплатната вода от чешмата е задължителна в ресторантите в Испания след като влезе като изискване през 2023 година в законодателството. Става въпрос за Закона за отпадъците и превенция за опазване на почвите. Накратко, заведенията за обществено хранене трябва да предлагат безплатна чешмяна вода като една от мерките за намаляване на използването на бутилки за еднократна употреба, а магазините ще трябва да насърчават покупките на едро.
Подобни задължения имат и публичните администрации. За да се намали потреблението на опаковки за еднократна употреба, администрациите трябва да насърчават потреблението на питейна вода от чешми и опаковки за многократна употреба, а заведенията за обществено хранене ще трябва „винаги“ да предлагат на клиентите си възможността да пият пакетирана чешмяна вода.
Тази мярка е в отговор на искането на Организацията на потребителите и ползвателите (OCU). Още през 2018 г. Организацията призова за приемане на национален закон, който да задължава заведенията за хотелиерство и ресторантьорство винаги да предлагат възможност за контейнер с чешмяна вода и чаши за консумация безплатно и в допълнение към собствената оферта на заведението.
И тук обаче не липсват примери за “вратички” в закона и заобикаляне. Например, във веригите за бързо хранене чаша безплатна вода от чешмата не се предлага. На практика, ресторантите сервират чаши с вода на клиентите, които си я поискат, въпреки че обикновено това не е първият избор.
Цената на водата в Испания в супермаркетите е 0.65 евроцента (0.5 л), докато в местен ресторант можете да получите срещу 2 евро за бутилка от 0.33 л или 3 евро (1 л).
В България тепърва тръгва спор „за“ и „против“
Голяма част от ресторантьорите в България вадят от 9 кладенеца вода, за да не предлагат безплатна вода.
„Нямаме против Европейската комисия да въвежда задължително предлагане на чешмяна вода в заведенията, но само при ясни регулации. Те трябва ясно да казват кой, как и кога може да получи безплатна вода, влизайки в заведение. Дали всеки ще може да получава безплатна вода или това ще става задължително, ако наред с нея е поръчал и друго нещо от заведението, защото никой не работи за без пари“, коментира пред Mediapool Емил Коларов, председател на Сдружението на заведенията в България преди седмици.
Той се впуска в обяснения, внушаващи колко непосилно е за заведенията да дават безплатна вода, защото преди това някой трябва да е измил и полирал чашата, после да я сервира, а накрая да отсервира, измие и полира…
Важен аргумент на противниците на безплатната вода е този, че тя не е безплатна.
„Защо ресторантите плащат за водата на ВиК и то кубик вече е на баснословни цени?“, възмущава се Емил Коларов и пита защо ресторантите не бъдат освободени да плащат част от сметките за водата. Няма как да си позволим да обслужваме клиенти, които ще стоят в заведенията само на чаша вода. Всеки работи, за да изкарва пари„, напомня за пореден път Коларов.
В същото време главно в София много заведения сервират вода безплатно.
Ако изключим заведенията от висок клас, където клиентът още със сядането получава гарафа вода (в повечето случаи не чешмяна), все повече кафенета, ресторанти и бистра сервират безплатна чешмяна вода като жест към потребителите. Така, например от самото си отваряне през септември 2021 г. Urban Embassy Speciality Coffee предлага по чаша безплатна вода от чешмата на своите клиенти.
„Моят бизнес партньор при едно от пътуванията си до Истанбул беше останал с много добри впечатления, че към кафето му е предложна и чаша вода и решихме и в нашия бизнес да приложим модела“, разказа пред Mediapool Александра Филева, съосновател на заведението. По груби сметки на Александра, разходът на заведението за чаша вода излиза около 10 стотинки.
Сред специализирани заведения за кафе в София и на други места в страната все повече се утвърждава тенденцията да предлагат задължително като комплимент към кафето и безплатна вода. Повечето заведения дори филтрират водата от чешмата с подходящи за тази цел кани.
Достъпът до чешмяна вода за гражданите в България е кауза и за Симона Стелянова, основател на стартъпа Zero Waste Sofia. Самата тя благодарение на доброволци е направила карта на чешмите в България. До момента стартъпът ѝ е установил 1600 чешми в България.
Симона Стелянова, основател на стартъпа Zero Waste Sofia
„Водата е основно човешко право, а не продукт. Доказано е, че бутилираната вода в магазина ни излиза над 600 пъти по-скъпо от тази от чешмата. В същото време в заведенията цената на бутилираната вода нараства чувствително над това ниво„, разказа още пред Mediapool Симона Стилиянова.
ЕК също изкарва данни за ползите за околната среда от консумацията на чешмяна вода, вместо бутилирана, които Mediapool наскоро детайлно представи.
Такава е картината с безплатната чешмяна вода в заведенията. Дали и кога това право ще стане абсолютно гарантирано, предстои да видим.
Източник: https://mediapool.bg/