
Енергийният регулатор излезе с решение на проблема с екстремните цени на недостигаща на 19 май електроенергия, според което „Електроенергийният системен оператор“ (ЕСО) трябва да възстанови на ползвателите на преносната мрежа надвзети приходи, които в този ден са били 26.4 млн. лв. Това ще стане чрез вторичен сетълмент за задълженията на клиентите на ЕСО в този ден, но коригиращ коефициент, при което засегнатите групи ще възстановят част от разходите си .
Това се прави еднократно и целта е да се постигне финансова неутралност на оператора, обявиха в петък от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Преди ден председателят ѝ Иван Иванов обяви, че други такива корекции няма да има, тъй като на самия пазар вече има успокоение, а и до края на годината ЕСО трябва да стане част от европейската мрежа за вторично балансиране на пазара и подобни проблеми не трябва да има, тъй като автоматично системата ще се задейства да предлага енергия при недостиг..
На 19 май цената на балансиращата енергия за недостиг удря 6341.67 лв./MВтч, като средната стойност за интервалите на доставка от 8:00 ч. до 18:15 ч. е 3986.42 лв., сочат анализите на КЕВР. Тези цени се заплащат от координаторите на балансиращи групи от производители и потребители, които вътрешно имат недостиг и причиняват разходи за електроенергийната система. Има обаче и групи, които са били на излишък и съответно им е било платено за това, че са допринесли за балансирането на енергийните потоци. Тези дружества ще запазят приходите си.
В този критичен за системата ден огромният недостиг в електроенергийната система достига до 1063 MВ интегрално за някои от часовете, което е почти с една трета под обичайните нужди на системата от под 3300 MВ, отбелязват от регулатора.
Той посочва, че уреждането на небалансите в системата не трябва да носи нито печалби, нито загуби на системния оператор – тоест трябва да има финансова неутралност, която обаче е нарушена на въпросния 19 май. Причините за ненормалните цени на балансиращата енергия в недостиг са лошите прогнози на някои от координаторите на групите и неадекватни действия в самия ден на търговия, увеличените три пъти над нормалното цени на държавната ТЕЦ „Марица Изток 2“ и това, че ЕСО още не участва на европейската платформа за вторично балансиране на енергийните системи на страните членки, пише в доклада. Същото каза преди ден и Иванов.
Прилагането на еднократен компенсаторен механизъм се налага заради приключващия на 30 юни регулаторен период, в който действат цените на „Електроенергийния системен оператор“ и заради това, че новата методика за балансиране е била въведена в началото на май – съвсем скоро преди проблемния за балансирането ден.
Източник: https://www.mediapool.bg/