
По повод анализите за изборните резултати на „Продължаваме промяната-Демократична България“ и причините за тях ми се струва уместно да се имат предвид следните обстоятелства:
1. Всички партии, които са участвали в съвместно управление с ГЕРБ и/или ДПС през последните 20 години или изобщо не са успявали да прекрачат прага на следващия парламент, или като минимум са губили половината от депутатите си. Независимо какво е било качеството на предизборната им кампания, колко добра е била комуникацията им и колко добре познават българския народ. ПП-ДБ вероятно е политическата формация, която чисто математически – като брой места в парламента – излиза с най-малко щети от колаборацията си с ГЕРБ/ДПС в сравнение с всички преди тях, които са били в подобна ситуация.
2. Като изключим краткия период от две и половина години между декември 2021 и юни 2024, свързан с внезапната поява и развитие на ПП, през последните 20 години (от 2005 година насам) така наречената „градска десница“ никога не е била представена с повече депутати в българския парламент, отколкото в момента (ако приемем, че групата на ПП-ДБ отговаря на тази дефиниция).
3. Голямата щета за ПП-ДБ не е в размера на групата им в парламента и в броя загубени гласове, а в способността им да бъдат „легитимиращ“ фактор. Те инвестираха този капитал в промените в конституцията и при формирането на ротационното правителство. От тяхна гледна точка това беше съзнателно решение в ситуация на избор между две злини. Дали си е струвало или не, е отделен въпрос. Този капитал обаче беше загубен тогава, а не на 9 юни или в хода на кампанията.
4. Въпросът за легитимността на евентуално бъдещо управление не е отпаднал. Общността, на която ПП-ДБ се възприемат като политически представители, не е изчезнала, включително и тези 300 000 гласа по-малко. Тази общност просто не прие сделката „легитимност срещу реформи“ и наказа своите. Исторически тази общност е била фактор, определящ легитимността на политическите решения дори в периоди, когато не е била представена в парламента. Нейният сдържащ потенциал остава и това прави формирането на правителство трудно, въпреки че гласове в парламента има достатъчно.
*Коментара на Георги Стойчев от „Отворено общество“ публикуваме от личната му страница във фейсбук
Източник: https://www.mediapool.bg/