
Република Северна Македония трябва да промени конституцията си, както обеща да направи, за да продължи по пътя си към Европейския съюз.
Това заяви говорителяг на Европейската комисия Ана Писонеро в отговор на журналистически въпрос, свързан с изявленията на новото правителство в Скопие, че няма намерение да променя Конституцията на страната, за да включи в нея и българите.
„Европейският съвет беше пределно ясен какво се очаква от Северна Македония и това очевидно е свързано и с конституционните промени, които Северна Македония обеща да осъществи, за да продължи по европейския си път“, добави Ана Писонеро, цитирана от БНТ.
Брюксел също така изрази съжаление, че някои политици в Северна Македония отказват да използват конституционното име на страната Северна Македония. Това беше ясно договорено в Преспанското споразумение, което страните трябва да респектират и изпълняват, каза Писонеро.
С последното се визира най-вече новият президент на страната Гордана Силяновска-Давкова. При полагането на клетвата през май, когато встъпваше в длъжност, тя каза само „Македония“, а не международно признатото име на държавата Северна Македония.
Това поведение на Силяновска-Давкова предизвика гневна реакция от Гърция, изявления от страна на българския президент Радев и служебния премиер Главчев в дух, че Северна Македония трябва да спазва своите международни договорености и дори до призив от страна на САЩ Скопие да не провокира България и Гърция.