
Защо повечето заведения в България отказват да сервират чешмяна вода, а други го правят след кандърми и с огромна неохота? Да, има и такива места, където клиентът още със сядането получава безплатна вода, преди да е поръчал каквото и да е. Но по правило това не се случва.
Въпросът да има ли клиентът право на безплатна чешмяна вода прераства във все по-разгорещен конфликт след последните редакции на Европейската комисия за директивата за питейната вода. Тя посочва, че националните власти трябва да въведат стимули за ресторанти, барове, кафенета и столове да сервират на клиентите чешмяна вода.
От 9 кладенеца вода, за да не давам вода
„Нямаме против Европейската комисия да въвежда задължително предлагане на чешмяна вода в заведенията, но само при ясни регулации. Те трябва ясно да казват кой, как и кога може да получи безплатна вода, влизайки в заведение. Дали всеки ще може да получава безплатна вода или това ще става задължително, ако наред с нея е поръчал и друго нещо от заведението, защото никой не работи за без пари„, коментира пред Mediapool Емил Коларов, председател на Сдружението на заведенията в България.
Той се впуска в обяснения, внушаващи колко непосилно е за заведенията да дават безплатна вода, защото преди това някой трябва да е измил и полирал чашата, после да я сервира, а накрая да отсервира, измие и полира…
Ако сте клиент, вероятно вече се чувствате виновен, че сте поискал чаша чешмяна вода. И се замисляте какво ли пък се изисква за всяка друга малко по-сложна поръчка в заведенията…
Кой плаща „безплатната“ вода
Първият аргумент на противниците на безплатната вода е този, че тя не е безплатна.
„Защо ресторантите плащат за водата на ВиК и то кубик вече е на баснословни цени?“, възмущава се Емил Коларов и пита защо ресторантите не бъдат освободени да плащат част от сметките за водата.
Да, но от каква част? Колко чешмяна вода изпиват клиентите?
Снимка: Canva
„Няма как да си позволим да обслужваме клиенти, които ще стоят в заведенията само на чаша вода. Всеки работи, за да изкарва пари“, напомня за пореден път Коларов.
Не е ясно дали заведенията имат статистика колко хора ще ходят в заведение, за да не поръчват нищо, освен безплатната вода.
По повод предлаганата безплатна вода в заведенията на съседна Гърция Коларов каза, че не знае дали тя не е калкулирана в цената на фрапето или другата напитка, която се продава заедно с нея.
Годна ли е за пиене чешмяната вода
Не навсякъде в България качеството на питейната вода е добро, заяви Коларов пред Mediapool:
„В отделни части на страната има колеги, които дори не искат да я използват за готвене, а докарват вода от други райони. Самият аз съм имал случай да ме свива корема след консумацията на питейна вода“.
Договорите с интернационални компании
Членуващите в българското сдружение заведения смятат, че изискването за безплатна чешмяна вода ще им донесе и допълнителни загуби по отношение на договорите, които имат с големите интернационални компании.
„В някои от договорите с ресторантите и заведенията има клаузи да предлагаме и продаваме всички артикули на тези компании, т.е. и сокове, и газирани напитки и бутилирана минерална вода„, добавиха от сдружението.
Mediapool се свърза със „Сдружение храни и напитки“, в което членуват водещи компании, които предлагат бутилирана вода на пазара. Оттам посочиха, че изискването все още не е задължително и затова към момента нямат позиция по казуса.
Ресторантьорите още смятат, че държавата трябва да им осигури стимули, за да предлагат безплатната вода, така както е посочено в директивата.
Много заведения вече сервират вода безплатно
Ако изключим заведенията от висок клас, където клиентът още със сядането получава гарафа вода (в повечето случаи не чешмяна), все повече кафенета, ресторанти и бистра сервират безплатна чешмяна вода като жест към потребителите. Така, например от самото си отваряне през септември 2021 г. Urban Embassy Speciality Coffee предлага по чаша безплатна вода от чешмата на своите клиенти.
Снимката е илюстративна. Canva
„Моят бизнес партньор при едно от пътуванията си до Истанбул беше останал с много добри впечатления, че към кафето му е предложна и чаша вода и решихме и в нашия бизнес да приложим модела„, разказа пред Mediapool Александра Филева, съосновател на заведението.
Тя добави, че безплатна вода ѝ е сервирана и в заведения във Виена, в съседна Гърция, а наблюденията са ѝ, че в Европа все по-често се предлага газирана бутилирана вода, а не както е масова практика в България минерална или трапезна.
Сред специализирани заведения за кафе в София и на други места в страната все повече се утвърждава тенденцията да предлагат задължително като комплимент към кафето и безплатна вода. Повечето заведения дори филтрират водата от чешмата с подходящи за тази цел кани.
Разходът на заведението е 10 стотинки
По груби сметки на Александра, разходът на заведението за чаша вода излиза около 10 стотинки.
„Да, тези чаши след това трябва да се измият, но дали в съдомиялната ще има две чаши повече или по-малко, е без значение. И без това чашите от кафе трябва са се измият и машината ще работи„, уточнява тя.
Александра Филева добавя, че водата в София е с много добро качество и припомня, че идва от Рила – язовирите „Искър“ и „Бели Искър“. По данни на „Софийска вода“ водата в столицата е с неутрално pH, около 7.2, заради високопланинския си произход главно от снеготопене. Водата е мека и без характерен вкус и мирис, напълно подходяща за ежедневна употреба от всички възрасти.
Достъпът до чешмяна вода за гражданите в България е кауза и за Симона Стелянова, основател на стартъпа Zero Waste Sofia. Самата тя, благодарение на доброволци, е направила карта на чешмите в България. До момента стартъпът ѝ е установил 1600 чешми в България.
Бутилираната вода ни излиза над 600 пъти по-скъпо
„Водата е основно човешко право, а не продукт. Доказано е, че бутилираната вода в магазина ни излиза над 600 пъти по-скъпо от тази от чешмата. В същото време в заведенията цената на бутилираната вода нараства чувствително над това ниво„, разказа още пред Mediapool Симона Стилиянова.
Симона Стилиянова
Тя уточни, че цена за литър бутилирана вода в магазина е средно около 1.20 лв., а в същото време цена за литър чешмяна вода по фактура от Софийска вода е 0.0018432 лв.
В същото в заведенията литър минерална вода струва далеч по-скъпо.
Проверка на Mediapool показа, че бутилка от 1 литър минерална вода, произведена в България, се предлага най-често в ресторанти в София за около 5-6 лева.
Но има и води на чуждестранни компании, чиято цена стига и 10 лева за литър.
„Изненадата е, че ние установихме 40 заведения, които са съгласни да предоставят безплатна чешмяна вода на клиентите си„, сподели още пред Mediapool Симеона Стелиянова, основател Zero Waste Sofia.
„Ако се вложи ресурс и проактивно се подходи към заведенията и ресторантите, много от тях ще се включат в предлагането на чешмяна вода, безплатно на клиентите си“, убедена е още тя.
Тя уточни, че тези 40 заведения, които са казали „да“ на водата от чешмата, са предимно в столицата. Но има и такива във Варна, Пловдив и др.
Домакинствата в Европа може да спестят 600 млн. евро
А самата ЕК посочва, че намаляването на потреблението на бутилирана вода може да спести на домакинствата в Европа 600 млн. евро.
Така чувствително ще се намалят и пластмасовите отпадъци и парниковите газове. Дали безплатната вода ще стига до все повече граждани или ще плащат прескъпо за бутилирана заедно с храната в заведенията, предстои да видим.