
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг ще предложи петгодишен фонд за Украйна в размер на 100 млрд. долара по време на срещата на външните министри на алианса, която започна днес в Брюксел.
Финансовият пакет ще бъде част от по-широка инициатива за стимулиране на съюзниците да подкрепят Киев, тъй като пакетът за военна помощ на САЩ на стойност 60 млрд. долара е в застой в Конгреса. Една от идеите е 32-те членки на Алианса да внесат във фонда 100 млрд. долара в същата пропорция, в която финансират общия бюджет на НАТО – който се основава на техния брутен национален доход.
Запитан на брифинг за повече подробности, Столтенберг каза, че предстои обсъждане, като наблегна, че НАТО трябва да премине от краткосрочни обещания за помощ към дългосрочна програма за подкрепа на Украйна. „Трябва да осигурим надеждна и предвидима помощ за сигурността на Украйна в дългосрочен план, така че да разчитаме по-малко на доброволните вноски и повече на ангажиментите на НАТО, по-малко на краткосрочните предложения и повече на многогодишните ангажименти“, каза той и обърна внимание, че Русия получава редовни доставки на оръжия и боеприпаси от Северна Корея и Иран, докато западните доставки за Украйна са недостатъчни.
Страните от НАТО се надяват да финализират подробностите по тези предложения до срещата на върха на лидерите на НАТО във Вашингтон през юли.
Част от плановете за подсилване на подкрепата за Киев в дългосрочен план предвижда и създаването на нова мисия на НАТО за координация на доставките на военна помощ и обучение на украински военнослужещи. Досега САЩ изпълняваха основната роля в този процес посредством орган, известен като Контактна група за предоставяне на отбранителна помощ на Украйна. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг предлага нов механизъм, чрез който подкрепата на алианса да стане по-независима от политически обстоятелства и отделни съюзници като САЩ.
В края на двудневната среща ще има церемония по повод на 75-ата годишнина от основаването на НАТО. Тогава ще бъде представен оригиналът на Вашингтонския договор, който досега не е напускал трериторията на САЩ.
Един от отворените въпроси пред съюзниците е кой ще наследи Столтенберг на поста генерален секретар на алианса. За да бъде избран даден кандидат, той трябва да бъде подкрепен от всички страни членки. Повечето от тях подкрепят кандидатурата на нидерландския премиер Марк Рюте, но Унгария е против, а Турция все още не е заявила подкрепата си. Румънският президент Клаус Йоханис също участва в надпреварата за поста.