Илияна Кирилова и заместникът й Христо Кръстев (вдясно). Снимка: БГНЕС
Софийската градска прокуратура (СГП), която твърди, че е готвела обвинение срещу застреляния Мартин Божанов-Нотариуса, не приема ехидните подмятания за работата си. Това се разбра от изявления на шефката ѝ Илияна Кирилова. Във вторник тя заяви, че все пак СГП е единствената прокуратура, осмелила се да образува дело срещу сочения за търговец на влияние в съдебната система. Всъщност сигнали за вършени от него престъпления има от 20 години. Реакцията на институциите е почти никаква, а едва след смъртта му от прокуратурата обявиха, че са били готови с обвинение. То е по разследване за организирана престъпна група за търговия с влияние, имотни измами и пране на пари.
„На някои ехидни забележки по отношение на градска прокуратура, която смея да твърдя, че единствена посмя в този момент да образува досъдебно производство. Да, предстоеше повдигане на обвинение по отношение на заплахи„, заяви Кирилова.
В справката нямаше нищо
Делото в градската прокуратура е започнало в началото на 2022 г. след като от ГДБОП е постъпила справка. Полицията е работила по сигнал за отправени заплахи от Божанов към съдиите Владислава Цариградска и Цвятко Лазаров. Въпреки това в самата справка не е имало информация за конкретните заплахи. Шефката на СГП коментира, че това я е учудило и тя научила подробности от медийните изявления на съдия Цариградска.
„В тази справка никъде не се споменават заплахите към съдия Цариградска и съдия Лазаров. След като прочетохме тази справка, преминахме към извършване на предварителна проверка и се оказа, че някои неща не са точно така, както са отразени в справката. Образувахме производство за организирана престъпна група. Аз се запознах от медийни публикации със заплахите, останах озадачена, че не е работено по тях и лично аз я поканих съдия Цариградска да разбера за какво става въпрос, след което тя беше разпитана в качеството на свидетел„, заяви Кирилова. Като свидетел бил разпитан и съдия Лазаров.
Към делото са присъединени и твърденията на Ивайла Бакалова. Още през 2021 г. тя разказа, че Божанов и групата около него са ѝ искали пари, за да помогнат за освобождаването от ареста на мъжа ѝ Веселин Денков. Преди три години спецпрокуратурата не си мръдна пръста да провери тези твърдения. Според Кирилова е била изготвена експертиза, която обаче не можела да каже дали Бакалова наистина си говори с Божанов, защото записът бил от телефонен разговор.
Депутатът Делян Пеевски и бившият главен прокурор Иван Гешев не са разпитвани по това дело. Техните имена се появяват покрай заплахите срещу Цариградска. Нейна племенница казва, че е предала на магистрата съобщение от Божанов. В него се казвало, че Цариградска трябва да внимава, защото той бил близък с Пеевски и Гешев. В разпита си обаче племенницата не споменава това.
Да ходиш в заведение не е престъпление
Тепърва прокуратурата започва да проверява и твърденията, че Божанов е имал частен клуб за магистрати. Заведението се намира в столичния квартал „Гео Милев“, близо до сградата на някогашната спецпрокуратура. За него съобщи преди дни журналистът от организацията „Антикорупционен фонд“ (АКФ) Николай Стайков. Те са автори на разследване, което разказва за срещите на Бакалова с Божанов и групата му. Във вторник Стайков коментира пред Нова телевизия, че в момента има голямо желание „всичко около Нотариуса да бъде забравено„.
Кирилова заяви, че се опитват „евентуално да установят“ кои магистрати са ходили там и да намерят свидетели. От прокуратурата все пак се застраховаха, че ходенето в заведение само по себе си не е престъпление.
„Посещаването на заведение само по себе си не е престъпление. Ние не сме се концентрирали върху този клуб„, заяви заместникът на Кирилова Христо Кръстев.
Източник: https://www.mediapool.bg/