Наказателно дело срещу убития миналата седмица Мартин Божанов – Нотариуса е изчезнало от Софийския районен съд. Това става ясно от информацията от съда, предоставена на „Сега“ в отговор на молба за достъп до присъдата на Божанов, постановена на 25 септември 2006 г. Става дума за процес срещу Божанов за изчезналото дело срещу нотариус Слави Крашевски. Папките срещу Крашевски изчезват от адвокатската стая на Върховния касационен съд през юли 2004 г. Върховният съд трябва да гледа делото като последна инстанция, след като долните две признават Крашевски за виновен.
Делото срещу Божанов за изчезналото дело на Крашевски пък е архивирано в Софийския районен съд през 2007 г., тъй като делата се архивират от първата инстанция. В описната книга на 98-и състав за 2005 г. е отбелязано, че делото е предадено за архивиране, обясняват от съда. Делата с архивни номера от 2007 г. са унищожавани в периода 2013-2015 г. При пристъпване към унищожаване на архивното дело обаче, то не е било открито, нито е открит документ или отбелязване, които да насочват към местонахождението му, пише още в отговорите на съда. Така то не е било унищожено и не са били съхранени постановените съдебни актове, „за което е било направено съответно отбелязване от съдебния служител“, обясняват от районния съд.
Когато дадено дело е унищожено, то би трябвало да бъде възстановено, като за това отговаря институцията, пред която е установена липсата. Не е ясно дали от районния съд са провели такава процедура, при положение че липсата е установена едва когато е било време папките срещу Божанов да бъдат унищожени. По принцип, преди да се премине към унищожаване на делото (в случая всичко от разследването до материалите пред съдебните инстанции), се запазват актовете на съдилищата.
Все пак в срочната книга на 98-и състав на районния съд за 2006 г. е прикачена присъдата, която от съда предоставиха на „Сега“. Мотиви обаче няма. Тя е постановена от Георги Ушев, който в момента е апелативен съдия в София, но преди това ръководеше спецсъда, а после и апелативния спецсъд до закриването му.
С нея Божанов е оправдан, че на 20 юли 2004 г. в съучастие, като подбудител и помагач, с Б. Й. Б. и неустановено лице, умишлено ги склонил и улеснил да скрият в Съдебната палата в София, 3 етаж, стая 49 – адвокатската стая на Върховния касационен съд, чужди официални документи (изредени са всички материали по делото срещу Крашевски). Целта на тримата мъже била да се осуети наказателното преследване срещу Крашевски. Според прокуратурата Божанов казал на другите двама да изнесат и укрият делото, като им разяснил конкретно как да го направят. Помогнал им, като им осигурил оригинална, стандартно произведена червена картонена папка, в каквито се държат наказателните дела във върховния съд. В нея били поставени хартиени листове и различни празни бланки, с които било подменено изнесеното и укрито наказателно производство.
Няма данни как се е развило делото срещу Божанов пред горните инстанции и дали присъдата, постановена от съдия Ушев, е била отменена, изменена или потвърдена.
21 върховни прокурори влязоха на проверка в Софийска районна прокуратура
В петък сутринта, със заповед на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов екип от 21 прокурори от Върховна прокуратура (ВП), под ръководството на завеждащ отдел „Инспекторат“, започна проверка на дейността на Софийската районна прокуратура (СРП). Тя също е предизвикана от разстрела на Мартин Божанов и със свързаните с него преписки и дела. Прокурорите влязоха в СРП, водени лично от Сарафов.
„Проверката е във връзка с констатирани неприемливи практики за разпределение на делата в създаден в СРП отдел „Специализиран“, както и множество изнесени данни в публичното пространство, отразяващи негативно дейността на Районна прокуратура-София“, пише в официално съобщение на държавното обвинение..
Ревизията трябва да установи как и на какво основание са разпределяни определени дела на прокурори от отдел „Специализиран“, как са сформирани екипите по тях и дали това е извършвано в съответствие с действащите към онзи момент вътрешни правила и с принципа на случайния подбор. Ще се проверява срочността и ритмичността на разследванията, причини за забавяне и основания за удължаване на срокове, мотивираността на постановените актове, взетите мерки за процесуална принуда по отношение на обвиняеми лица и др.
Анализът ще обхване неприключилите, прекратените и спрените досъдебни производства, както и преписките, по които са постановени откази да се образуват наказателни производства. Особено внимание ще се обърне на тези дела, по които не е осъществен съдебен контрол, както и дали е било налично основание да се сезира горестоящата прокуратура за упражняване на правомощията съгласно НПК.
При констатирани данни за извършени престъпления от магистрати същите незабавно ще бъдат докладвани на компетентната прокуратура.
При установяване на основания за налагане на дисциплинарни наказания на прокурори незабавно ще бъде уведомяван и.ф. главен прокурор с оглед търсене на дисциплинарна отговорност за допуснатите нарушения.
„Във връзка с констатирани сериозни пропуски в работата на административния ръководител на СРП още в началото на м. август 2023 г. и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов призова прокурор Невена Зартова да освободи заеманата длъжност. На основание извършена проверка в СРП в началото на м. октомври 2023 г. ръководството на ПРБ предложи на Прокурорска колегия на Висшия съдебен съвет образуването на дисциплинарна проверка спрямо административния ръководител на РП-София“, съобщава още държавното обвинение.
МРЕЖИ
В сряда вечерта, седмица след убийството на Божанов, прокуратурата и МВР влязоха в частния клуб в столичния квартал „Гео Милев“, свързван с него. Заведението, носещо притеснителното име SS, навяващо асоциации с нацизма и Хитлер, се намира в непосредствена близост до закритите спецсъд и прокуратура.
Едва след убийството на Божанов беше обявено, че той се разследва за организирана престъпна група, създадена с цел оказване на натиск на магистрати, за имотни измами и пране на пари. В рамките на това дело се проверява дали този клуб е бил посещаван и от магистрати. По думите на вътрешния министър Калин Стоянов при претърсването в клуба са иззети различни материални носители и компютри, както и документи.
Тепърва ще се прави опит да бъдат отключени телефоните на Божанов, научи „Сега“ от източници от разследването. Те са два, единият е сателитен, намерени са изключени след убийството, което отваря подозрения дали не са били прочистени.