Седем разпитани свидетели за шест години съдебни заседания. Това е равносметката към днешна дата от делото за източването на Корпоративна търговска банка (КТБ). Към датата на срива ѝ през юни 2014 г. тя беше четвъртата по големина банка в България. Разследването на „най-голямата стопанска и обществена финансова измама“ бе поверено на тогавашния шеф на специализираната прокуратура Иван Гешев.
Официално делото бе внесено в съда през 2017 г. Реално обаче съдебните заседания започнаха в началото на 2018 г., защото преди това процесът се отлагаше по различни причини.
От скоростта, с която към момента се движи производството, е ясно, че то няма да приключи в обзоримо бъдеще. Важно е да се подчертае, че това е едва първа инстанция, а след нея има още две. Освен това винаги има вероятност делото да бъде върнато за ново разглеждане, ако се открият някакви нарушения, което още повече ще удължи престоя му в съда.
Така към днешна дата, шест години след началото на делото, е все по-реална възможността и адвокати, и магистрати, ангажирани с него, да се пенсионират преди края му.
Преди десет години
Главен обвиняем по делото е бившият мажоритарен собственик на КТБ Цветан Василев. Според обвинението той трябва да отговаря за създаване и ръководене на престъпна група, която е присвоила от банката над 2.5 млрд. лв. Освен него обвиняеми са и още 17 души, част от които са били на различни ръководни позиции в затворената банка.
Тезата на прокуратурата, най-общо казано е, че по нареждане на Василев са били отпускани кредити от КТБ, които след прехвърляне през верига фирми, са използвани пак от самия него за придобиване на различни бизнеси. Затова и срещу неговото, и срещу имената на други обвиняеми са изброени стотици заеми, описани в крайна сметка като присвояване.
КТБ затвори врати през юни 2014 г. Краят ѝ бе предшестван от конфликт между банкера Цветан Василев и депутата от ДПС Делян Пеевскии. Двамата работиха в тандем почти седем години, през които банката бе захранвана с пари от държавни предприятия и финансираше ударното изкупуване на медии. КТБ отпусна кредитите, с които бяха купени първите медии от кръга на Пеевски – вестниците „Монитор“ и „Телеграф“.
В един момент конгломератът КТБ придоби огромно влияние в политическата и съдебната власт, което пък помпаше обществени поръчки към фирми от нейната орбита, а те от своя страна осигуряваха допълнителен ресурс за продължаване и неконролируемо раздуване на мащабите на схемата.
След разрива между Василев и Пеевски и фалита на КТБ многократно бяха вадени различни документи като отчети и паметни бележки, в които се твърдеше, че политикът от ДПС всъщност е получил стотици милиони от банката.
Тези детайли никога не бяха разследвани. Пеевски изобщо не бе разпитан. Оправданието беше, че отпуснатите кредити са били върнати далеч преди фалита.
С дизелов двигател на Луната
Разследването по случая КТБ продължи няколко години, а наблюдаващ прокурор беше Иван Гешев. Това дело съвпадна с изкачването му до върховете на държавното обвинение. След три години събиране на доказателства Гешев обяви, че изготвянето на обвинителния акт било сложно колкото „да кацнеш с дизелов двигател на Луната“. На въпросите защо името на Пеевски не присъства никъде в материалите той отговори, че ги нямало и „господата Путин и Обама“.
Както може да се очаква, началото на съдебния процес бе очаквано с огромен интерес. Медиите бяха на линия, готови да отразяват. Пред 2018 г. Гешев присъстваше на съдебните заседания. След това обаче спря да се явява. Журналистите също.
Проблемите
Делото КТБ е направено така, че да не приключи. А ако изобщо се стигне до окончателна присъда, най-вероятно всички ще са забравили за какво точно ставаше дума по този процес.
Сухата статистика сочи, че към днешна дата са проведени 125 съдебни заседания. Това число изглежда внушително на пръв поглед, но истината е, че делото бе отлагано неведнъж, най-вече по време на ковид пандемията.
Същинският процес започна с разпита на Бисер Лазов през 2019 г. Той минаваше за някогашен много приближен до Цветан Василев. След това обаче стана главния свидетел на прокуратурата. Неговият разпит трая над една година. Още тогава бе установена практиката свидетелите да се явяват с предварително написано изявление – нещо нетипично по повечето дела. Според запознати с процеса, това се случва и до днес, като прокурорските свидетели рязко губят спомените си, след като изчетат написаното и трудно отговарят на конкретни въпроси.
В списъка със свидетели по КТБ са отбелязани над 400 души. Което означава, че ще минат още няколко години преди всички те да бъдат разпитани. Има и друг сериозен проблем – ситуацията е такава, че на съда може да му се наложи през 2025 г. да разпитва очевидци за събития от 2013 г. или дори от по-рано. Още повече, че темата е отпускане на кредити, т.е. дейност, свързана с множество документи и доста детайли, които едва ли нормален човек може да помни десетина години. Така в един момент може да се окаже, че се разпитват абсолютно безполезни свидетели.
Че такъв развой ще настъпи, беше ясно от самия старт на процеса. Обвинителният акт, изготвен от Гешев и екипа прокурори, е около 10 хил. страници. В началото на делото от защитата настояха обвинителният акт да бъде прочетен, което доведе до месеци монотонно четене и безполезно губене на време.
Запознати с обвинителния акт твърдят, че той е можел да се съкрати поне наполовина, ако се махнат ненужни подробности. Сред тях са например описанията на всеки кредит поотделно, както и честото споменаване на трудовата характеристика на обвиняемите. Тези данни са копирани и препечатвани почти навсякъде в обемния документ. Времето за съкращения обаче отдавна е минало. Сега остава да се чака някакъв изход от процеса. Кога ще се случи това, никой не може да каже.
Но това едва ли има значение. За обществото е ясно, че „най-голямата стопанска и обществена финансова измама“, както Гешев нарече източването на КТБ, ще остане ненаказана. Банкерът Цветан Василев, за когото прокуратурата иска присъда по това дело, е изгнаник в Белград. За последните десет години той дори не бе разпитан, въпреки че многократно е искал това да се направи. Някогашния му ортак Делян Пеевски вече открито командва държавата.
Източник: https://www.mediapool.bg/