Борисов: Изборите 2 в 1 са логичен завършек на тази (не)коалиция
Нямаме червени линии, всичко може да се договори, опитва да върне нещата Атанас Атанасов
Какъв е сценарият за България през следващите месеци, след като Мария Габриел, която от март трябваше да е следващият премиер, снощи обяви, че няма да подпише меморандума, предложен от ПП-ДБ? Тя го направи не само пред обществото – с включване на живо във вечерните тв новини, но и пред посланиците на ЕС и САЩ, които информирала.
Изборите 2 в 1 са логичен завършек на тази (не)коалиция – това е отговорът, който Бойко Борисов даде още рано сутринта, коментирайки офертата на Кирил Петков.
Предната вечер лидерите на ПП и ДБ изненадаха с проект за меморандум за пълен мандат, но с условия: огледална ротация на премиер и вице – Денков и Габриел, на всеки 9 месеца и попълване на регулаторите с кадри, издигнати 50:50 от ГЕРБ и ПП-ДБ.
Офертата вбеси ГЕРБ.
Дълго слушах мълчаливо каква ще е ролята на Мария Габриел, обяви на свикания брифинг във Външно вицепремиерът. Всичко има граници, моите са, че не приемам държавата да се управлява при тотално неспазване на фундаментални принципи на демокрацията – така тя обясни категоричния си отказ да подпише подобен документ. Най-обезпокоителното в него било, че поделя държавата между две коалиции. Предлага се тези две политически сили да се споразумеят в противоречия с конституцията, демокрацията и европейската практика за подялба на регулатори, служби, правосъдната система, продължи тя.

Габриел напомни, че условията към лицата, кандидати за регулаторите, са ясно посочени в съответните закони. Правовата държава се ръководи от принципите за върховенството на закона. Реформите се правят с изменение в законодателството, без намеса в останалите власти.
Намирам го за ултиматум. Целта е политическо овладяване на независимата съдебна система, контролните органи и регулаторите. Опит за политическа търговия, отсече вицепремиерът. Видя и замисъл да се овладеят службите.
Не разбирам на всеки 9 месеца ли ще се подписват меморандуми, или само за тези, в които премиерът ще е от ГЕРБ, попита Габриел. И още – сфери като образование, здравеопазване и пр. по-малко важни ли са, че липсват?
Целите трудно могат да бъдат постигнати за 9 месеца, това е програма за цял мандат. Защо не ги записахме или ще се изискват от мен с ясното съзнание, че не могат да се изпълнят.
Ако ще е обединяващ документ, защо не подписахме през юни 2023, както тогава предложихме от ГЕРБ, продължи Габриел с въпросите към ПП-ДБ.

Черно на бяло е документирано, че външната политика ще се води на два гласа. България трябва да говори в един глас, отсече още тя.
И обобщи: Документ, разработен само от едната страна и пратен на другата по приложение за чат, е опит за саботиране, а не желание за продължаване на съвместното управление.
Още сутринта пред журналисти в парламента Бойко Борисов също изясни, видимо с раздразнение, че изпратили документа само на Габриел, но не и на групата на ГЕРБ.
Не съм получил никакъв меморандум, не съм го чел. За мен – от първите 10 реда, които ми прочетоха, изборите 2 в 1 са абсолютно логичен завършек на тази (не)коалиция, отсече той. Определи действията на ПП-ДБ като “незряла политическа практика” с уговорката, че използва “най-дипломатичните думи”. Припомни как във втория му кабинет работни групи на ГЕРБ и Реформаторския блок 1 месец разработвали подобен документ заедно.
Кирил Петков реагира – още час след думите на Борисов обяви, че е готов екип от юристи да работи по документа.
Неофициално от ПП не можаха да обяснят как се е взело решението да го пратят първо и единствено на Габриел, но не и да уведомят ръководството на ГЕРБ, че възнамеряват да оповестят проекта за документ. Иначе бяха категорични, че искали просто да дадат основа за преговори, защото 6 март идва, а ротацията не е договорена.
Още в 14,21 ч във вторник бил пратен документът на Мария Габриел, обясни пък лидерът на ДСБ Атанас Атанасов. А е изпратен на нея, защото връзката между двете сили на този етап била между Денков и Габриел. И генералът, и Кирил Петков настояха, че няма ултиматум, а покана за преговори – политическа оферта, за да се стигне до разбирателство и евентуално коалиционно споразумение с фактическия партньор.
Подготвили го в отговор на критиките, че 9 месеца ПП-ДБ управляват заедно без подписан документ, каза Атанасов. И не бил посветен на кадрови въпроси, а да си изясним политиките оттук нататък, които ще упражняваме заедно в следващите най-малко 9 месеца.
Няма червени линии, всичко може да бъде договаряно, увери той
Обществото не желае избори сега и политиците трябва да се съобразят с това,
апелира лидерът на ДСБ. Но ако не се постигне споразумение, това оставал единственият изход.
Още във вторник вечер неофициално и емоционално фактори в ГЕРБ са обсъждали възможните свои реакции и говорители по изненадващата оферта. За най-големия партньор в (не)коалицята било ясно, че Кирил Петков не очаква подпис и съгласие от Бойко Борисов за брак без любов в идните 4 години.
ГЕРБ гледали на подобно споразумение като на “опаковка” – конкретните предложения вътре нямали никакво значение за ПП-ДБ, тъй като прогнозирали, че Борисов така или иначе ще го отхвърли.
Така партиите отново попаднали в капана “който първи поиска избори, той ще е виновен”
– както беше преди създаването на правителството, когато победителят в 4-ия предсрочен вот бе натиснат да се откаже в името на втория.
източник: 24 часа