Назначената повторна проверка на случая „Даная“ е открила нарушения в лечението на починалото 15-годишно момиче. Проверяващият екип е констатирал нарушение при предписването и отпускането на лекарствен продукт в две болници – УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ ЕАД, УМБАЛ „Царица Йоанна“- ИСУЛ ЕАД.
Това съобщиха от Изпълнителната агенция „Медицински надзор“.
Всички документи, получени от лечебните заведения в хода на извършване на първата проверка, както и всички протоколи от втората проверка са предоставени на сектор „Противодействие на корупцията в администрацията“, отдел „Икономическа полиция“ към Главна дирекция „Национална полиция“.
От „Медицински надзор“ съобщават още, че вторият екип от проверяващи са различни служители от тези, които са извършили първата проверка и те са с образование по Право, Медицина и Фармация. В първата проверка са участвали служители на „Медицински надзор“ с образование по Фармакология, Детски болести и Икономика.
ИА „Медицински надзор“ е сезира компетентните органи, информирани са още министърът на здравеопазването Христо Хинков и майката на Даная Ани Стоянова.
Проверката започна по настояване на майката на Даная – Ани Стоянова. 15-годишното момиче, страдащо от тромбоцитопения – състояние, при което броят на кръвните клетки, участващи в кръвосъсирването, е силно занижен, почина в началото на май 2023 г.. Тя бе приета в реанимацията на „Пирогов“ с кръвоизлив и оток на мозъка, предизвикани заради заболяването ѝ и след лек удар по главата. Въпреки извършената операция Даная изпадна в мозъчна смърт.
Майката на Даная обвини „Пирогов“ за смъртта на момичето и поиска оставката на ръководителя ѝ.
В сряда след среща в Министерството на здравеопазването стана ясно, че министърът проф. Христо Хинков е „предприел всички необходими законови стъпки за освобождаване на настоящия директор на „Пирогов“ д-р Валентин Димитров“.
Гази вечер граждани отново се събраха на протест с искане за оставката на директора на болница „Пирогов“. Пред Съдебната палата в София те поискаха съдът по-бързо да вземе решение по делото, в което директорът на болницата обжалва протокола, с който е освободен от поста.
Д-р Димитров няма право да обжалва протокола, с който министърът на здравеопазването го отстрани от директорското място, каза Ани Стоянова от фондация „Даная“. По думите ѝ Димитров не може да обжалва протокола, тъй като не е акционер в болницата, а заема поста директор с договор за управление.
Източник: https://offnews.bg/