Министър-председателят Николай Денков се опита да спре предстоящата земеделска блокада като успокои земеделските производители, че тепърва ще се решава кои продукти ще влизат в страната след вдигане на забраната за внос на селскостопански стоки от Украйна.
„Основният проблем, който се поставя от протестиращите зърнопроизводители, вече е решен. Решението е в споразумението между ЕК и Украйна“, каза премиерът Николай Денков в извънредно изявление. Денков заяви, че е говорил с премиера на Украйна Денис Шмигал и го информирал, че “България ще реши от кои стоки какви количества ще приемем, решение, което правителството ще обсъди с браншовите организации”. Денков е поискал среща с тези организации за разговор. “Вместо да се озоват на нашите покани, протестиращите заплашиха с блокади на пътни артерии, ГКПП, на центъра на София”, заяви премиерът. „Ние оставаме с протегната ръка и ще подновим диалога във всеки един момент, ако са готови да се включат в конструктивен разговор с нас“, добави Денков.
Протестните действия на Българския фермерски съюз в страната и столицата ще се започнат от понеделник – 18 септември от 10.00 ч., като ще включват блокиране на гранични пунктове и главни пътища. Ръководството на съюза апелира членовете си да не допускат провокации, нагнетяване на напрежението и насилие. Георги Стоянов, председател на Българския фермерски съюз, заяви, че целият сектор излиза за пръв път заедно на общ протест.
Поводът за ескалиране на напрежението в земеделския сектор е решението на Народното събрание за непродължаване на забраната за внос на селскостопански стоки от Украйна.
Ще бъдат блокирани следните точки в страната:
– Югоизточна България: Петолъчката, кръговото на Ахелой, Варна –Бургас (след магистралата, отбивката за Аврен), детелината Сливен-Ямбол;
– Централна южна България: с. Труд, Стара Загора (квартал Кольо Ганчев, Лукойл летище), детелина на път I-5 (Стара Загора-Хасково) и I-8 (Пловдив-Свиленград);
– Североизточна България: Кардам, Дуранкулак, кръговото на Балчик, Карапелит, Тутракан, Разград, Шумен (бензиностанция Петрол), Силистра;
– Централна северна България: детелината на с. Ясен (на главен път Плевен-Русе), Дунав мост, началото на автомагистрала Хемус (посока Варна-София), с. Горна Студена;
– Северозападна България: Бяла Слатина, Видин мост, път (Е79) между с. Крапчене и Монтана;
– Югозападна България: Кюстендил (мотел с. Ябълково), Радомир (Т МАРКЕТ), Земен – Лобош, Ковачевци-Лобуш, Сапарева баня (летището), Дупница – с. Пиперево, Перник (спортна зала „Борис Гюдеров“), Брезник (ул. „Ангел Коцелянов“);
– Южна България: Кресна, Драгоман – КГП Калотина.
Исканията на земеделците към управляващите:
1. Продължаване на забраната за внос на слънчоглед, пшеница, царевица и рапица от Украйна и въвеждане на забрана за внос на нерафинирано олио, пресни и замразени плодове и зеленчуци, мляко и млечни продукти, месо и месни продукти, живи животни, мед и пчелни продукти от Украйна, както и завишаване на контрола на произхода, качеството и безопасността на вноса на селскостопански продукти в страната.
2. Изплащане към земеделските производители до 30.09.2023 г. на пълния размер на компенсациите за повишените разходи за производство в следствие на войната в Украйна и отпадане на тавана на помощта.
3. Незабавно изплащане на държавната помощ за компенсиране на земеделските производители със 100% пропаднали площи.
4. Осигуряване на необходимите средства за пренотифициране на съществуващи държавни помощи и за нови държавни помощи, включително за минимални помощи de minimis за производителите на грозде, картофи, малини, оранжерийна продукция и тютюн и за животновъдите и производителите на пчелен мед.
5. Облекчаване на условията по интервенциите по Стратегическия план по ОСП с оглед на доказване на произведената продукция по интервенциите за обвързано с производството подпомагане.
Източник: https://www.segabg.com/