
Изненадваща за партийците, но обещаваща за резултатите – така представители на ГЕРБ обобщават номинацията на журналиста Антон Хекимян за кандидат-кмет на София. Според тях на довчерашния директор на „Новини, актуални предавания и спорт“ и дългогодишно лице от телевизионния екран ще се разчита да привлече избиратели от широката периферия на партията. А също и да бъде припознат от софиянците с патриотични нагласи, което може да се окаже решаващо при балотаж.
По неофициална информация на „Дневник“ номинацията е била посочена лично от лидера на партията Бойко Борисов. Решението дойде в последния момент – ден преди крайния срок за регистрация, въпреки множеството заявки на Борисов в последните месеци, че се обсъждат различни по профил и конкурентни номинации. Така, след близо 18-годишното си управление в столицата, ГЕРБ заложи за кметската надпревара на популярност, вместо на експертиза, за да изпревари основния си опонент – „Продължаваме промяната – Демократична България“.
Издигането на бившия телевизионен водещ от ГЕРБ предизвика много реакции, включително политически, за връзките между Би Ти Ви и партията на Борисов, както и за отношенията медии – власт като цяло. Темата най-вероятно ще бъде част от започващата само след два дни предизборна кампания. Това обещава високо политическо напрежение в София, тъй като конкурентът на Хекимян – Васил Терзиев („Продължаваме промяната – Демократична България“) продължава да отговаря на въпроси за миналото на свои близки, свързано с репресивната комунистическа Държавна сигурност.
Така ключово за крайния резултат може да се окаже дали двамата изобщо ще стигнат до дебат за конкретни проблеми на столицата и техните възможни решения, или партньорите в управлението на национално ниво ще се опитат да извлекат партийни дивиденти чрез агресивно противопоставяне на общ принцип. Избраната стратегия и реакцията на избирателите вероятно ще има отражение и върху резултатите на някои от останалите кандидат за кметове – Ваня Григорова („Левицата“), Деян Николов („Възраждане“), Ивайло Вълчев („Има такъв народ“) и Вили Лилков („Синя София“).
Да избереш „Ергенът“
В медийните среди неофициално се коментира, че позициите на Хекимян в Би Ти Ви, където той пое ключов директорски пост преди около три години, са били разклатени заради недостатъчно високи рейтинги, като изключение правело предаването „Ергенът“. Вероятно тъкмо заради гледаемостта на шоуто, такива паралели имаше и в кулоарите на Народното събрание сред представители на ГЕРБ:
„Ако някой вдигне за кандидат „Ергенът“, знаете ли какъв вот ще събере?“
Зад тази шеговита (засега) формулировка няколко представители на партията на Бойко Борисов обясниха пред „Дневник“ неофициално, че виждат съвременната тенденция: популярността да има превес над институционалния, административния, политическия опит.

Журналистът, който мина от другата страна: Кой е Антон Хекимян, кандидатът за кмет на София от ГЕРБ
Популярността на 39-годишният Антон Хекимян се смята за важна и защото кандидатът няма време тепърва да трупа разпознаваемост. Според представители на ГЕРБ журналистът има още един плюс – той е външна за партията фигура и не може да бъде обвързван пряко с негативите от управлението на ГЕРБ в София, върху които е фокусирана част от кампанията на Васил Терзиев. В същото време, като ново лице в политиката, може да води позитивна кампания, разчитайки и на медийния си образ.
Хекимян повежда и листата за общински съветници на ГЕРБ, което освен евентуален очакван по-силен ефект и върху нейния резултат, означава, че той има гарантирано ново работно място след изборите.
Кой (не) харесва леденото хоро
Ако след 29 октомври се стигне до балотаж, в партията на Борисов разчитат, че в Антон Хекимян „гражданите ще припознаят себе си“, както и че ще привлече и вота на патриотично настроените.
Журналистът натрупа популярност с редовното си участие в т. нар. ледено хоро в Калофер за Йордановден, както и с шумното си противопоставяне преди осем години срещу отпадането на песента „Даваш ли даваш, Балканджи Йово“ от учебните програми по литература.
Симпатията на избирателите, които биха го подкрепили заради тези му възгледи, може да се окаже важна при достигане до балотаж, коментираха изборни наблюдатели. На предишния вот в столицата кандидатите на пронационалистическите формации ВМРО, „Атака“ и „Възраждане“ взеха над 25 хил. гласа на първи тур. Сега претендентът на „Възраждане“ изглежда с най-много шансове за добро представяне, но и ВМРО има кандидат. Гласовете на техните привърженици може да се окажат решаващи при втори тур.
ГЕРБ ще разчита на Хекимян да навакса гласовете, които партията загуби в София в поредицата от предсрочни парламентарни избори през последните две години. През април тази година „Продължаваме промяната – Демократична България“ беше първа политическа сила в столицата, като изпревари опонента си с над 70 хил. гласа.
Социолозите засега се предпазливи в прогнозите за това колко столичани ще отидат до изборните секции на 29 октомври, но на предходния вот (през 2019г.) кметският пост „струва“ на ГЕРБ близо 210 хил. гласа – с толкова Йорданка Фандъкова спечели на втория тур мястото при избирателна активност от 40 на сто. На първия тур за нея гласуваха малко над 160 хил. души срещу 123 хил. за Мая Манолова, която отиде на балотаж срещу действащия кмет.
Една кандидатура на Борисов
Още в средата на август досегашният кмет на София Йорданка Фандъкова заяви в интервю за Би Ти Ви, че са приключили номинационните събрания на ГЕРБ за София. В средата на септември пък партията съобщи, че ръководството – Изпълнителната комисия, е утвърдило кандидати за кметове и общински съветници. Въпреки това, официално бяха представени само кандидатите за районни кметове.
Профилът на кандидата за кмет на столицата първоначално – преди едва две седмици – включваше: подготвен, разбиращ от политика,“не е експеримент“. От днешна гледна точка неофициално представители на партията посочват, че ходът с Хекимян всъщност е експеримент. Че решението е взето в последния момент показа и хронологията на събитията:
- На 21 септември Бойко Борисов заяви, че решението му за кандидат-кмет на София е нестандартно
- На 23 септември Би Ти Ви и Антон Хекимян обявиха, че той напуска медията и поема в друга професионална посока
- На 25 септември Хекимян потвърди, че лично от Борисов е получил покана на среща преди около седмица
Зам.-председателят в партията Томислав Дончев също показа в публично изказване, че решението за Хекимян не е поради надделяване на гласовете на партийните структури, а в желанието на Бойко Борисов: „Имаме редица кадри на партията, които заслужаваха израстване, шанс. Но решихме предизборната надпревара да избяга от традиционното политическо противопоставяне. […] Дали такава е била волята на господин Борисов – безспорно, той е председател на партията“.
Обяснения без обяснение
В понеделник (25 септември) нито ГЕРБ, нито Антон Хекимян дадоха убедително обяснение как директор във водеща медия за няколко дни става кандидат на политическа сила за политически и икономически най-значимия град в страната.
Първо доскорошният ръководител в Би Ти Ви избегна въпросите за свързаността си с ГЕРБ и познанството с Борисов, като в отговор на на въпрос на „Дневник“ поиска дефиниция на „близки отношения“. Настоящият председател на Столичния общински съвет (СОС) и доскоро сочен сред кандидатите за кмет Георги Георгиев пък определи Хекимян като „най-върлия критик“ на ГЕРБ. Допълни го Томислав Дончев, който го нарече „много критичен и остър“ към партията, която управлява страната повече от десетилетие.

Опозицията изведнъж видя връзките между медиите и политиката заради кандидатурата на ГЕРБ за столичен кмет
Въпреки тази защита, кандидатурата на Хекимян беше остро критикувана от опозицията в парламента, където той дори беше наречен „къртица“ на ГЕРБ в една от най-големите медии. Би Ти Ви също беше поставена в трудна ситуация и декларира, че ще положи допълнителни усилия да докаже обективността си.

Би Ти Ви взима мерки, за да гарантира обективността си след номинацията на Хекимян за кмет