Въпреки това земеделците не се отказват да влязат с тракторите в центъра на София
Украински слънчоглед няма да влиза у нас, докато зърнопроизводителите и правителството не определят квота. Това обяви премиерът Николай Денков след среща с представители на протестиращите земеделци.
„След малко имам телефонен разговор с украинския премиер и ще го уведомя, че страната ни ще определи квота за слънчогледа, а дотогава няма да се позволи внос“, каза Денков на брифинг след срещата тази вечер.
Колко ще е квотата, засега не е ясно. Предстои да се уточни в още разговори със зърнопроизводители и преработвателите на слънчоглед. Дотогава „в близкия период“ страната ни няма позволи внос на слънчоглед от Украйна.
Премиерът обяви, че ще отправим питане към Европейската комисия, може ли да се включат и други украински продукти, за които да има ограничителни квоти за внос. Както е известно, едно от исканията на земеделците е да има забрана за внос на сухо мляко, мед, плодове, зеленчуци.
„И в момента се водят преговори дали може да се включат и други продукти. Ще направим всичко възможно, ако не, ще преговаряме на двустранна основа с Украйна“, каза Денков.
Правителството е уверило земеделците, че до края на септември ще получат компенсациите заради последиците от войната в Украйна и повишените разходи за енергия, торове и други консумативи в размер на 213 млн. лв. Освен това ще се ускорят сроковете за кандидатстване за помощите за пропаднали от природни бедствия площи.
Ще бъдат увеличени и допълнителните помощи „де минимис“, за което ще се търсят резерви от бюджета, стана ясно от думите на финансовия министър Асен Василев. Не беше съобщено с колко ще нарасне това подпомагане, предстои да се направи остойностяване.
„Квотата за внос на слънчоглед ще бъде определена, така че да не спре производството на олио и да бъде реализирана продукцията на българските земеделци. Бюджетните постъпления няма да бъдат ограничени“, каза финансовият министър Асен Василев. Той допълни, че предстои много работа за решаване на проблемите в земеделието, където имало много грешки в подпомагането и субсидирането.
Правителството се е ангажирало всяка седмица Агенция Митници да публикува обемите внос и износ на четирите зърнени култури, чийто внос от Украйна доскоро бе забранен, както и на каква средна цена се внасят и изнасят. Целта е да няма спекула и дезинформация.
„Дискусията беше много оживена, на моменти напрегната. Обединихме се, че по всяка едно от исканията на протестиращите, ние или можем да предложим решение или да обясним как ще го търсим във възможно най-кратки срокове“, допълни министър-председателят
Представителите на протестиращите зърнопроизводители, които участваха в срещата, не обявиха дали са доволни и дали спират протестите. „Ще представим резулатите от разговорите на протестиращите земеделци отвън и те трябва да кажат дали са доволни и дали протестите ще продължат“, заяви Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите. След него представители на зеленчукопроизводителите и пчеларите съобщиха, че са доволни от разговорите.
Министърът на земеделието и храните Кирил Вътев обяви разговорите като конструктивни, а правителството е положило огромни усилия, за да отговори на исканията на земеделците. „Очаквам протестът тази вечер да приключи. В противен случай ще си правим други изводи“, добави министър Вътев.
По-късно след срещата БНР съобщи, че протестът на земеделските производители ще продължи и утре, защото смятат, че не са изпълнени всичките им искания. „Въобще не ни удовлетворява това, което беше договорено. Ние искаме едно нещо – спиране на вноса на всички видове продукти от Украйна, докато не се изкупи продукцията на българския пазар с цени не по-ниски от себестойността“, заяви протестиращ пред БНР.
Други смятат, че „има някаква уловка“ и земеделските производители няма да получат никаква защита.
Заканите на протестиращите са в сряда да влязат с около 80 трактора в центъра на столицата пред Министерски съвет и парламента.
Още за протестите днес:
Източник: https://www.segabg.com/