
235 депутати се регистрираха на извънредното заседание, което трябва да гласува предложеното от акад. Николай Денков правителство. В Народното събрание присъстват много гости, членовете на служебния кабинет на Гълъб Донев, както и президентът Румен Радев.
Георг Георгиев от ГЕРБ направи предложение гласуването и дебатите да се излъчват по БНТ1, което бе прието от депутатите в залата, вече 236. Той направи и предложението номинираните за министри, които не са членове на парламента, да бъдат допуснати в залата. Георгиев поиска и общ дебат по гласуването на кандидатурите за министър-председател и министри. Петър Петров от „Възраждане“ поиска да се избере първо премиер.
„Зад кандидатурата за министър-председател наднича друг. Не мисля, че след 9 месеца бихме провеждали дебат за друг“, посочи той. И поиска по-сериозна дискусия за големия брой хора, за които бе поискан допуск в залата. Според него някои от новите министерства, въведени по времето на Кирил Петков, са безсмислени. Затова поиска отделен дебат. 166 депутати обаче прокараха всичко това да се гледа заедно. Само „Възраждане“ и ИТН бяха против.
Парламентарните групи на ГЕРБ-СДС и на „Продължаваме промяната-Демократична България“ заседаваха поотделно в Народното събрание, преди началото на извънредното пленарно заседание на парламента, на което трябва да бъде гласуван проектокабинетът “Денков“, излъчен с мандата на ПП-ДБ.
Кирил Петков от ПП представи кандидатурата на акад. Николай Денков за премиер. Той изтъкна, че България има много проблеми за решаване, но пък има много предимства и възможности. „Във всяка страна има хора, които са изключително талантливи и можещи. Това, с което се занимават, определя бъдещето на тази държава“, започна той, след което направи препратка към различни исторически епохи и тяхното развитие според „талантите“.
„Къде се насочва талантът на всяка държава определя посоката на нейното развитие. Ролята на политиците и държавниците е тези талантливи хора да работят за прогреса на своето общество. Днес съм оптимист. Това че Денков ще води правителството на България в първите 9 месеца, а Мария Габриел през вторите, ми дава надежда“, каза той. Петков наблегна и на хилядите цитирания на акад. Денков. „Той не само е прекрасен учен, но е част от световния принос на развитието на човечеството“, подчерта съпредседателят на ПП.
Посочи и опита му като зам.-министър и министър в няколко правителства. „Той е скромен човек и няма да го чуете да се самоизтъква. Не работи само в България, това е възможност за нашата страна“, каза Петков.
Той изтъкна и качествата на Габриел. „Как се създава среда за иновации е знание, което може да допринесе не само за икономическия прогрес в Европа, но и в България“, каза той за бившата комисарка. И продължи с другите й компетентности. „Години наред е допринасяла за развитието на Европа, сега може да го прави и за България“, каза той.
„Акад. Денков и Габриел ми вдъхват доверие, че съединението е възможно. Най-талантливите да работят заедно, за да изведат България напред“, каза Петков.
Ако в парламента дадем по-дълъг живот на това правителство, България може да бъде трансформирана, добави той.
Според него може да има бюджет от 3% без да се режат пенсии и да се вдигат данъци. „Трябва да помогнем на това правителство да разгърне своя потенциал. Да спрем острото политиканстване“, настоя той. И си пожела „новините от парламента да станат скучни“ – без скандали и скъсани ризи, а да се отброяват приети закони и подобряване на институционалната рамка.
След това Денков започна представянето на кабинета си.
източник: 24chasa.bg