
Депутатите от парламентарната земеделска комисия приеха на второ четене промените в Закона за горите, които целят да улеснят добиването на дърва за огрев за нуждите на населението. Той предстои да се гледа в пленарна зала в четвъртък (26 януари).
Внесените между първо и второ гласуване поправки на ДПС и „Български възход“, срещу които от вчера остро реагират природозащитници или бяха оттеглени, или не бяха приети. В деловодството на парламента само за ден са получени над 500 становища от граждани, съобщи председателят на комисията Росен Костурков.
В пленарната зала през миналата седмица бяха гласувани три законопроекта – на Иван Христанов от „Продължаваме промяната“, Десислава Танева от ГЕРБ и Иван Иванов от БСП. Впоследствие те бяха обединени в един.
Спорните предложения
Въпреки че целта на законопроекта бяха основно дървата за огрев, преди второ гласуване в комисия депутати от ДПС и „Български възход“ внесоха промени, които предизвикаха реакциите на природозащитни организации. Те сигнализираха, че ДПС предлага разрешаване на сеч без издадено позволително и разрешаване на сеч на немаркирани дървета.
Преди заседанието на комисията Иван Христанов от „Продължаваме промяната“ съобщи, че предложенията не са приети, а някои дори не са разгледани от работната група. Така в началото на заседанието Петър Чобанов, един от вносителите от ДПС, заяви, че оттегля повечето предложения.
Партията на Стефан Янев пък предложи поправки, сходни на тези на „Витоша ски“ от 2012 г., алармираха от коалицията „За да остане природа в България“. Те целяха улеснено строителство на нови писти и лифтове над Банско, припомня „Капитал“. Това на практика означава инвеститорите да не плащат солидната такса за смяна на статута на земята при изграждане на нови ски писти.
Вносителите Лилия Недева и Александър Николов от „Български възход“ се аргументираха, че текстът касае съществуващи стълбове на съоръжения, а не нови трасета. Мотивът е режимът, който важи за държавата и общините за подмяна на съоръжения да бъде приложим и за частните компании. Предложението обаче получи едва два гласа „за“.
Може ли извънредно да се сече немаркирана дървесина
След като очакваните като най-спорни текстове отпаднаха бързо, основният въпрос, който депутатите трябваше да решат, бе какъв да е режимът за разрешаване на сеч в извънредни ситуации като например при предотвратяване на природни бедствия, за дървета, които са опасни за хора или сгради и т.н.
Иван Иванов от БСП и Александър Дунчев от „Продължаваме промяната“ започнаха по текста на изключението, а председателят на комисията даде 10 минути почивка, а след това бе постигнато съгласие, въпреки изказване на природозащитника от „Зелени закони“ Тома Белев, че всеки ще може да обоснове масова сеч предотвратяване на природно бедствие.
Иван Иванов обаче подчерта, че като министър е имал ситуации на пожари, в който е трябвало да се действа изключително бързо.
В крайна сметка бе решено при необходимост от отсичане на немаркирани дървета с цел потушаване на пожари, при възникване на природни бедствия, застрашаващи живота и здравето, решението за отсичането им да се взима от служители на държавни предприятия, собственици на горска територия или хора, които я управляват, служители на МВР, областен управител, човек, стопанисващ инфраструктурен обект
Александър Дунчев обаче отново имаше друго виждане – всичко това да не е записано в допълнителните разпоредби на закона, а да бъдат вкарани нови параграфи, което обаче не бе прието. Председателят на комисията Росен Костурков, заяви, че създадената ситуация е по вина на Министерството на земеделието, което не е прецизирало текстовете.
Основните промени в приетите текстове:
- Физически лица ще могат да купят за лична употреба без право на продажба стояща дървесина на корен от държавни или общински гори. Право на купуване на такава дървесина ще имат физически лица, представители на едно домакинство, с постоянен адрес в съответното населено място, които са включени в списък на нуждаещите се. Списъците ще се изготвят от кметовете на населените места. На хората, вписани в списъците на нуждаещите се, ще се осигурява дървесина първо от горските територии, собственост на съответната община по постоянния им адрес, и едва когато това е невъзможно – от горските територии, държавна собственост. Определен е редът за подаване на заявления за добив на дървесина на корен, като общото количество, което едно домакинство ще може да купи за една календарна година, е до 10 кубически метра.
- Ежегодно до 1 март регионалните дирекции по горите, съвместно с държавните горски предприятия и общините ще изготвят или актуализират планове, с които да определят допустимите количества дървесина за добив от горски територии – държавна и общинска собственост, необходими за осигуряване на дърва за огрев за жителите на всяка община и да ги публикуват на интернет страниците си. Заявленията за купуване на дърва за огрев ще се изпълняват по реда на тяхното постъпване, като с приоритет ще се задоволяват физическите лица с издадени решения по реда на Наредбата за условията и реда за отпускане на целева помощ за отопление, които имат право да купуват дървесина от горски територии общинска или държавна собственост.
- Общините да имат право да извършват свободна продажба на дървесина от общински горски територии след изпълнение на задължението им за задоволяване на нуждите на жителите на общината.