
Вълна след вълна проблеми се стоварват върху пострадалите от наводнението хора в Карловско. След „безплатните“ дърва се оказа, че трябва да плащат и за още нещо, обещано като безвъзмездно – геодезическата дейност. Специално за жителите на село Каравелово се появи и казус с детската градина, тъй като община Карлово иска да им я затвори.
Освен че събори къщи, наводнението буквално заличи дворове. Дни след това външен човек не можеше да различи докъде се е простирал частният имот и къде е била улицата. За да се възстановят нещата, са нужни геодезически услуги. В първите дни представители на община Карлово са обещавали, че тази дейност ще е безплатна, като за няколко къщи това наистина се е случило. После – нищо. В крайна сметка след запитване на жителката на Каравелово Ани Иванова кметът Емил Кабаиванов отговаря: „Следва по частен път да наемете правоспособно лице, което да извърши исканата геодезическа услуга“. Оправданието е, че след законови промени през 2001 г. общините нямат правомощия, свързани с трасирани на имоти, заснемане на сгради и т.н. Общината се ангажира единствено да предостави копие от кадастралния и регулационния план. Тя явно не счита, че е добре сама да плати на правоспособните лица.
А приблизителните цени, взети от геодезическа фирма в региона, са: трасиране на точки на имот в пределите на населено място или урегулиран поземлен имот – 180 лв. до 6 гранични точки, по 15 лв. за всяка следваща точка; трасиране на основи, фундаменти, оси на сграда – 320 лв. до 4 точки и по 20 лв. за всяка отгоре.
„ЗАРАДИ ДЕТСКАТА ГРАДИНА СЕ ЗАСЕЛИХМЕ“
Детската градина в Каравелово всъщност е филиал на карловската „Гина Кунчева“. Възстановена е с огромни усилия и дарения от хората през 2017 г. Тя е причина млади хора да свържат живота си със селото. „Заради нея се заселихме“, пишат жители в социалните мрежи. Функционира целодневна група. Сградата обаче е пострадала при наводнението. На 27 октомври общинският съвет решава да премести децата в село Богдан. Решението автоматично предизвиква яростен отпор от родителите и цялата общественост. Написано е възражение, организирана е подписка. Основният мотив на недоволството е, че няма окончателно инженерно становище за негодността на сградата. Има предписание за разбиване на плоча, за да се проверят основите – не е изпълнено. Доброволчески организации са предложили помощ за възстановяване на сградата – напразно. В крайна сметка хората настояват кмета Кабаиванов да не издава заповед след решението на съвета. „Считаме, че възстановяването и съхранението на детската градина в Каравелово е от изключителна обществена значимост, особено в тези толкова трудни за нас времена“, пишат хората.
Източник: https://www.segabg.com/