
Всички магазинчета в подлеза между президентството, Министерския съвет и сградата на парламента в бившия Партиен дом са празни от няколко месеца. Търговците на фолклорни сувенири, розово масло и картички един по един се изнесоха оттам, оставяйки празни витрини на мястото, през което минават много чуждестранни туристи, посещаващи експонираните под земята останки от Източната порта на антична Сердика.
Валентин Йорданов, един от търговците, които доскоро са продавали под Ларгото, обяснява, че първият удар срещу бизнеса е била коронавирусната пандемия, която за дълъг период спря туризма и се отрази тежко на търговията. Другият проблем, по думите му, са високите наеми за помещенията: „Има наеми по 1 800 и 2 000 лв месечно за 10 кв.м, а няма нито вода, нито тоалетна“, възмущава се Йорданов.
Обяснява, че месечната сума се е определяла на всеки три години с конкурс, организиран от Столичната община. „Наемател съм от 2000 г. и в началото общинският наем беше нормален, но после в конкурсите се появиха външни кандидати, привлечени от централното място и наддаваха до 1 800-2 000 лв. наем, като си мислеха, че ще се справят, но след няколко месеца напускаха“, разказа той.
Няколко пъти търговците писали до кмета Йорданка Фандъкова, че те не продават масови стоки и наемите са прекалено високи. „Аз съм историк и постоянно разказвах на чужденците за Източната порта, за други забележителни места от историята на България. От общината на писмата ни отговаряха, че „няма правна възможност“ за намаляване на наема“, добави Йорданов.
„Не бих се върнал“, заяви Радослав Митров, последният наемател на магазин, който се изнесъл от подлеза. Той докарвал картини, резби и икони на творци от цяла България. „По 10-12 часа къртовски труд на ден, но всичко това загина заради недалновидна политика на общината. По време на пандемията за нас нямаше от помоща 60:40“, посочи той.
Засега единственото все още обитаемо място в подлеза е известният Клуб на фоторепортера. За да оцелее обаче той трябва първо да плати натрупаните задължения за такса смет и данък недвижими имоти, иначе договорът му няма да бъде подновен. Клубът е ползвал общинското помещение безвъзмездно от 2012 г. за срок от 10 години, който скоро изтича – на 17 декември.
© Максим Караджов
Администрацията: Ремонт и пак ще се дават пак под наем
Търговските площи в подлеза са собственост на район „Оборище“. Той ги е получил от Столичната община преди три години, а преди това помещенията са били стопанисвани от Регионалния музей-София. Сега от районната администрация поясняват, че когато им прехвърлени имотите, повечето наематели са били вече са имали сключени договори с общината. „Не знаем дали са високи или ниски наемите – те се определят с конкурс с първоначална цена от сертифициран оценител“, поясниха от районния отдел „Общинска собственост“.
Според администрацията причината за напускането на повечето търговци са течове. При други наскоро са изтекли договорите. „Има течове и там, където е електрическото табло за всички магазини. Трябва да се извърши ремонт, заявили сме го пред Столична община, и след това ще се извърши оценка от сертифициран оценител, общинският съвет трябва да одобри първоначалната цена и тогава ще се проведе конкурс с наддаване за отдаването на магазините под наем“, казаха от район „Оборище“.
Източник: https://www.dnevnik.bg/