
Срокът за изпълнение на ремонта на целия център на София, в това число и жълтите павета, е до март 2023 г. Министерството на регионалното развитие и благоустройството е готово да удължи този срок до края на 2023 година, но с ясни ангажименти за довършване на обекта, тъй като той може да се превърне в цъкаща бомба за следващия кмет на столицата. Досега обаче такова удължаване не е поискано от Столична община. Това каза в интервю за предаването „На фокус“ на Нова телевизия министърът на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков.
Той сподели, че центърът на София е душата и сърцето на града и човек трябва да е готов да даде своето сърце и душа, когато предприема такъв ремонт. Очевидно е, че има много пропуски в заданието, проекта, изпълнението и неговия контрол.
Арх. Шишков обясни, че не можем да си позволим да загубим парите. Ако няма ясни срокове и критерии как ще завърши ремонтът на столичния център, при предстоящите през следващата година местни избори евентуално незавършен проект ще бъде цъкаща бомба в началото на мандата на следващия кмет. Това ще означава, че за 2 месеца проектът трябва да бъде завършен.
Арх. Шишков сравни проекта с този за изграждането на интерконектора, който беше най-големият проблем за служебното правителство, но за два месеца беше придвижен. Имахме цъкаща бомба, която успяхме да решим. Надявам се и София да реши цъкащата бомба с центъра, каза той. И призова Столична община да поиска парите за проекта за ремонта на центъра на града, който се финансира със средства от изтичащата в края на следващата година Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020. До момента тя не е поискала разплащане на средства, включително за ул. „Граф Игнатиев“, която беше ремонтирана по същия проект, информира министър Шишков.
Друг голям проблем, чието разрешаване започна преди няколко дни, е свързан с намиране на терен и строежа на бъдещата национална детска болница. Мястото е добро, позволява да се изгради чисто нова сграда, каза регионалният министър в отговор на въпрос за този проект. Предложеният терен има само един процедурен проблем. В него трябваше да се вложи държавническо мислене, допълни той. Министър Шишков обясни, че се е срещнал с кмета на Овча купел, след което е постигната договореност и със собственика на намиращия се в средата на терена частен имот. Предстои сключване на предварителен договор за неговото „транслиране“ в единия край на терена. Очаква се общински имот, който също се намира в терена, този четвъртък да бъде дарен от Столична община в полза на държавата.
На въпрос на водещата Лора Крумова кои са били другите варианти за строежа на детския здравен комплекс, регионалният министър посочи, че такива са били местата около банята в кв. „Овча купел“, в Банкя, бившата правителствена болница, както и Окръжна болница. Теренът в Горна баня обаче се е оказал най-подходящият – той е най-голям, мястото е комуникативно и нищо не предвещава да има провал в строителството.
Заради решението на Народното събрание служебното правителство не е плащало нищо от дължимите към строителните фирми 50% от средствата за извършени ремонти на републикански пътища. Направен е анализ. Със сигурност ще има дебат в Народното събрание, каза още министър Шишков. Всички ремонти са възлагани като текущи, но в огромна част има елементи, които ги превръщат в основни. След анализа ще знаем колко от тях са основни и колко – текущи. Това, което е възлагано от държавата в периода 2018-2020 г., е било в нарушение на Закона за устройство на територията, допълни той.
Изостанали сме изключително много с планирането и строителството, каза отново регионалният министър. И напомни, че вече са одобрени подробни устройствени планове за два от участъците на магистралата от Русе към Велико Търново. Одобрен е и подробен устройствен план за магистрала „Европа“ в частта София – Сливница. Тези проекти подготвих в предишния служебен кабинет. Оставих ги на министър Караджов. Намерих ги по същия начин, информира министър Шишков.
Източник: https://offnews.bg/