В държавните енергийни дружества се назначавали хора без опит
Владислав Панев, депутат от ПГ на ДБ, коментира голямата авария на „Цанков камък“ и проблемите в енергетиката.
„Цанков камък“ е единият то проблемите. От 15 дни не работи този ВЕЦ. Отделно шести блок на АЕЦ „Козлодуй“, след като излезе от планов ремонт, няколко часа след пускането си в експлоатация, трябваше да бъде спрян отново. Така че очевидно в държавната енергетика има сериозни проблеми, които не се отнасят само до цените на електроенергията и до енергийната независимост на България, а въобще до работата на държавните енергийни компании и централи.“, каза Панев.
Той коментира мълчанието на служебния министър на енергетиката по темата:
„Министърът мълчи най-вероятно от гузна съвест. Основният Въпрос в енергетиката е какви хора се назначават по бордовете на държавните енергийни компании. Доколкото говоря със специалисти от бранша, там липсата на опит в момента е в размери, които застрашават сигурността на държавата“.
Промените в АЕЦ „Козлодуй“ са направени от служебното правителство например, но проблемите започват още в началото на годината с ПАВЕЦ „Чаира“ – най-голямата „батерия“ в България, която всъщност не действа, а тя е изключително важна за енергийния преход и за постигане на по-ниски цени на електроенергията, доколкото ще позволи присъединяването към системата на много нови чисти мощности, които произвеждат ток на много ниска себестойност ,става ясно от думите на Панев.
„Тесните места“ са две – едното е съхранението на енергия, където ПАВЕЦ „Чаира“ с прословутите „батерии“ играе сериозна роля, а другото е модернизацията на електропреносната мрежа, която да позволи присъединяването на много повече мощности“, каза още Владислав Панев.
Заявките за нови фотоволтаици в министерството на енергетиката са вече за над 30 000 мегавата, а в момента не може да се присъединят дори 20% от тях, тъй като системата няма да издържи, става ясно от думите му.
„Не се инвестира дългосрочно, използват се приходите за компенсации на предприятията и домакинствата, което не е лошо, но трябва да има някаква рамка и някаква стратегия, да има дългосрочен план за инвестиции, не просто да излезем сега от тази криза, а да излезем от кризата по-конкурентни – с по-ниски цени на електроенергията и по-динамична икономика“, допълни Панев.
По отношение на темата за излизането на свободния пазар на обикновените потребители на електроенергия и неяснотата колко на брой ще са тарифите, по които хората ще плащат, Панев каза: „Служебното правителство само си измисля кризите, а след това се бие в гърдите, че ги е решило. Това, което решихме за битовите потребители, е да останат на регулирания пазар до края на 2025 година, като трябва да насърчим инвестициите и иновациите в енергийна ефективност и да приемем две тарифи – по-високата за ограничен брой потребители, които използват субсидираната електроенергия например да копаят биткойни или да си отопляват сауната и джакузито“.
Източник: https://fakti.bg/