Макар да сме свикнали от детство с някои от тези комбинации, това съвсем не означава, че те са хранителни и полезни за нас
Редовното хранене и правилната комбинация и количество от хранителни продукти гарантира липсата на храносмилателни проблеми, добро здраве и хубава фигура, категорични са специалистите, пише jenata.blitz.bg.
Понякога е много лесно да посочим, когато някоя определена комбинация от храни е вредна. Но знаете ли, че за вредна комбинация може да се счетат продукти, които поотделно са доста здравословни?
Колкото и странно да звучи, има съставки, които губят качествата си и започват да вредят на организма точно в момента на тяхното съчетаване. Те водят до неприятни усещания в стомаха – подуване, къркорене, проблеми с изхождането и киселини, които могат да ни тормозят с часове. А понякога и до заболяване, натрупване на токсини и проблеми с храносмилането.
Ето кои комбинации от познати ястия и компоненти е най-добре да избягвате, за да не си навлечете проблеми. Предупреждаваме, че някои от тях смятаме за класика или за любими, но е най-добре за нашето здраве да ги избягваме в този им вид:
1. Вода и храна
Водата е източник на жизнена сила и е напълно незаменима за добрия ни живот, но не забравяйте, че може да я консумирате по всяко време, с изключение на храненето.
Работата е там, че водата разрежда стомашните киселини, без които храносмилателният процес е невъзможен. Поради това разграждането на хранителните вещества се забавя и отнема повече време, освен това се появява и подуване.
Ако пиете много вода, киселинността на стомаха се променя. В здравата стомашно-чревна система цялата храна се разгражда и хранителните вещества се абсорбират.
Експертите съветват да пиете вода половин час преди хранене – това не само няма да ви навреди, но и ще е във ваша полза, тъй като ще помогне да избегнете преяждането.
2. Плодове след основното ястие
Една от най-лошите грешки за храносмилането е да завършите храненето си с плодове, особено ако са праскови и/или банани.
Плодовете съдържат прости захари и се усвояват много по-бързо от протеините, мазнините и нишестето.
Ето защо има вероятност фруктозата да се утаи в стомаха ви и да не може да се усвои моментално, а това ще доведе до ферментация и дискомфорт.
3. Банан и мляко
Много хора обичат да посягат към сладкия и вкусен бананов млечен шейк, но, за съжаление, той изобщо не е полезен за организма. Тази комбинация образува най-много токсини и води до усещане за тежест, може да повлияе на мозъчната дейност и да доведе до физическа слабост.
Ако все пак сте готови да поемете риска да комбинирате банан с мляко, добавянето на зелен кардамон, канела на прах или индийско орехче към сместа може да помогне за намаляване на риска от неприятни последици и нормализиране на храносмилането.
Яйца и пържено месо
Обичаната от мнозина закуска от бъркани яйца с бекон или шунка не може да се нарече полезна за храносмилането. Беконът или всяко друго пържено месо плюс яйца са комбинация с високо съдържание на протеини. Смилането на едно такова сериозно ястие ще отнеме значително много повече време.
Правилното решение е да замените една от съставките със зеленчуци или лека гарнитура. Или първо да изядете яйцата (като продукт с по-ниско съдържание на белтъчини), а след известно време – месото.
Кисело мляко с плодове
Много често хората, които се опитват да се хранят правилно, добавят плодове към киселото мляко, за да направят закуската си по-хранителна. Но това, което изглежда като здравословна комбинация, всъщност се оказва съвсем различно.
При взаимодействие с фруктозата богатото на протеини кисело мляко има пагубен ефект върху организма. То елиминира здравите бактерии в червата, причинява обилно производство на токсини и дори алергии. Затова е по-правилно да се ограничите до гръцко кисело мляко без добавки или в краен случай да го комбинирате с мед, канела или стафиди.
Сок и зърнени храни
Мислите си, че когато изпиете към мюслите чаша сок, ще получите балансиран микс, който ще ви зареди с енергия за целия ден. Оказва се обаче, че тази комбинация ще ви навреди повече, отколкото ще ви помогне. Да не говорим, че може да доведе до чувство на тежест.
Киселинността на сока (особено портокаловия) намалява активността на ензима, който разгражда въглехидратите, което води до негативни последици.
Пица и газирани напитки
Комбинацията към която мнозина прибягват по време на своя „cheat day“ (деня, в който си позволяват да нарушат диетата).
Въглехидратите в пицата, комбинирани с протеини и нишесте, изискват много енергия за смилане. А заради голямото количество захар в газираните напитки процесът на храносмилане се забавя още повече. Като минимум тази комбинация ще ви причини дискомфорт и болка. А при някои и чувство за вина заради огромното количество погълнати калории.
Сирене и бобови култури
Тази комбинация е една от най-популярните (и вкусни) в мексиканската кухня. Тя обаче може да доведе не само до подуване и газове, но и до други храносмилателни проблеми, особено ако рецептата включва гуакамоле или лют сос. Такова ястие определено не е подходящо за хора със слаба храносмилателна система.
Бял хляб със сладко
Понякога е много трудно да устоите и да се откажете от толкова просто и вкусно изкушение за закуска като препечена или пържена филийка със сладко. Но хлябът и сладкото не са най-доброто начало на деня, защото след няколко часа ще искате да ядете отново и то много повече, отколкото след ставане.
И, разбира се, комбинацията от високо съдържание на захар и ниско съдържание на протеин води до преяждане, тъй като организмът ще се опита да получи необходимите му компоненти. По-добре е към закуската си да добавите протеини и здравословни мазнини, като авокадо например.
Пържени картофки и хамбургер
Най-често пържените картофки и бургерът вървят заедно, а за мнозина те отдавна не съществуват като две отделни ястия.
Тези пържени храни съдържат трансмазнини, които се усвояват лошо и водят до понижаване на нивата на кръвната захар, умора и сънливост.
Ето защо, ако все пак сте решили да се отдадете на хранителен разврат, по-добре е да разделите тази вредна двойка и да изберете само единия забранен плод – или пържените картофки, или бургера.
Източник: https://fakti.bg/