В момента цените на горивата в България се котират на стойности около 10-11% по-ниски от средните за ЕС – тенденция, която се наблюдава през последните две години, преди данъци, което означава суровината преди преработка на суровия нефт и налагане на марж. Това означа, че ние имаме по-ниски цени на горивата от други страни, но тази тенденция може да се задълбочи и да видим много по-ниски цени, смята Владимиров.
„В момента нашата рафинерия обработва 100% руски петрол, който на международните пазари, когато покупката не е обвързана с дългосрочен договор, се търгува на цени с 30% надолу“, посочи експертът. Интересното за Владимиров е, че от месец май насам нашата рафинерия преработва единствено руски петрол – преди това половината от количествата са идвали от други източници, а преди войната в Украйна „Лукойл Нефтохим“ е имала в микса си за обработка само 40% руски суров петрол („Уралс“). А трябваше да се случи точно обратно, подчерта енергийният експерт предвид тенденцията, която той вярва, че се случва.
За него не е ясно защо ценообразуването на покупката на суров нефт за рафинерията продължава да се случва на принципа „средиземноморска борса+доставка“, което реално не се случва. „Има вътрешнотърговски обмен между компанията майка „Лукойл“ и дъщерната компания „Литаско“, които реално купуват и продават суров нефт и готовите горива за българския пазар. Този вътрешнотърговски обмен може да се случва на много по-ниски цени“, отбеляза експертът.
„В момента трябва да се заяви много ясно, че България е дала, подарила дерогация на руската компания „Лукойл“ да продължава да доставя руски нефт за България и да преработва горива за българския пазар. България е единствената държава с излаз на море в ЕС, която е получила такава дерогация. И въпреки тази дерогация, ние получаваме пазарни условия, значително по-лоши от тези, които могат да бъдат постигнати, ако държавата си свърши работата и натисне руската компания да се съобразява с пазарните тенденции“, категоричен беше Мартин Владимиров.
„Рафинерията през годините е използвала либийски, ирански, иракски нефт. Има сортове суров нефт, които веднага могат да заменят руския“, Мартин Владимиров. По думите му внушенията, че рафинерията не може да работи с друг, освен руски петрол, са политически.
Ако ръководството на рафинерията не възприеме нова стратегическа визия за доставките на суров нефт, може да се наложи нова законодателна рамка, която да позволи национализирането ѝ. „В случая подобна мярка е оправдана, тъй като е засегната националната сигурност на България“, подчерта той. „Ако не се подготвяше европейско ембарго върху руския петрол, руско ембарго върху природния газ за Европа щеше да е по-вероятно“, изтъкна Владимиров.
Източник: https://frognews.bg/