След като отказа договорените 7 танкера с евтин втечнен газ от САЩ, служебната власт се втурна да гони Сибирския вятър…
Поредно оплакване от наследството и думи за газ от Азербайджан и Турция
След като миналия петък служебният енергиен министър обяви решение да се вземе само един от предлаганите седем танкера с американски втечнен газ, който заедно с азерските количества ще покрие 2/3 от нуждите за октомври, а останалата 1/3 ще се търси от борсата и каза, че „Газпром“ е последният вариант, в понеделник вицепремиерът и транспортен министър Христо Алексиев, който ръководи извънредния щаб за газовите доставки, обяви: „Положението е такова, че преговарянето с „Газпром експорт“ е вече неизбежно“.
Това стана след заседание на извънредния щаб, който бе сформиран дни след назначаването на служебния кабинет, но едва 20 дни по-късно проведе първото си заседание с участието на браншови, синдикални и бизнес организации. Работодателите от месеци призовават България да се моли на „Газпром“ да възобнови спрените в края на април доставки с аргумента, че те са евтини. Това стана и на заседанието в понеделник, като председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев заяви, че „нямаме алтернатива на договора с „Газпром експорт“ в ценово отношение“.
Самият руски монополист обаче преди дни прогнозира, че цената на газа ще стигне 4000 долара за 1000 куб. м на европейските пазари. С тях е вързана и цената на „Газпром“, която съдържа 70 процента борсова компонента, и буди недоумение как бизнесът изчислява, че руският газ ще е по-изгоден от отказаните вече доставки на втечнен газ.
Преди ден руската посланичка у нас Елеонора Митрофанова заяви, че само България да прояви политическа воля, да плаща в рубли и газът ще бъде пуснат. Тя дори крайно великодушно допусна, че може да се преговаря за получаване и на пропуснатите количества газ в месеците със спрян газ. Те обаче със сигурност няма да са на цените за май, юни, юли и август. Зимата идва и стойността към момента расте.
За октомври нямаме осигурени количества газ, за септември има, заяви Алексиев след заседанието. Това противоречи на думите на енергийния министър Росен Христов от петък и със сигурност подгрява общественото мнение, че „Газпром“ е неизбежен“, за да не останат хората на студено.
Реално извънредният щаб не произведе новина извън тази, но служебният кабинет така и не каза директно дали започва разговори с руския монополист.
Министърът на енергетиката Росен Христов пък се възползва от брифинга, за да се оплаче от наследството, което получава в сектора.
“Количества газ бяха осигурени частично за септември. Трябваше да работим за намиране на количествата, без да се фокусираме върху цената. „Булгаргаз“ не беше способно да се разплаща за доставките на газ, дори ако намерим такива. Интерконекторът (до Гърция) беше оставен без надзор. Никакъв контрол не е осъществяван, пълен хаос с ръководство, което не съдействаше за решаване на проблема“, заяви той.
Реално обаче хаосът с газовата връзка от гръцкия град Комотини до Стара Загора е предизвикан именно от служебното правителство, което вдигна аларма как завършването на проекта се забавило. Започнаха ежедневни проверки, за да се окаже, че всичко ще е готово в срока, обявен и от правителството на Кирил Петков.
Христов се оплака още, че компенсации за газ и ток са предвидени в бюджета, но без да бъдат осигурени средства.
Всъщност законови поправки позволиха компенсациите да се плащат през Фонда за сигурност на електроенергийната система, където влизат свръхпечалбите от АЕЦ „Козлодуй“ и НЕК. Миналата седмица правителството на Гълъб Донев реши „Българският енергиен холдинг“ да преведе 700 млн. лв. във фонда именно за помощите за бизнеса.
„Първите две-три седмици работихме, за да разрешим тези проблеми. Количествата газ са осигурени за септември. От тук нататък спираме да гоним топката и започваме да оптимизираме„, заяви Христов.
„Газ на каквато и да е цена има, но тя е такава, че предприятията биха затворили. Фокусът е системни доставки на оптимална цена. Интерконекторът с Гърция на практика сме го взели на ръчна. Поели сме ангажимент, включително и пред президента, че ще заработи от 1 октомври“, заяви още министърът.
Според него танкерният газ е неизгоден заради скъпите слотове за разтоварване. Такъв аргумент бе приложен и за отказа на останалите две доставки на американски втечнен газ за ноември и декември. Не се разбра обаче какви са мотивите за отказа на следващите четири, за които „Булгаргаз“ би могъл сам да си осигури слотове, при положение, че самият Христов в петък каза, че дружеството ще кандидатства за такива за следващата година при провеждането през октомври на процедурата за разпределянето на капацитета на Ревитуса.
Енергийният министър отново каза, че правителството започва преговори с Азербайджан за договаряне на допълнителни количества газ.
Те обаче няма да са изцяло по петролна компонента, както е в сегашния договор, а на пазарни цени, което отново не означава по-евтин газ. Според експерти единственият вариант да получаваме допълнителни количества азерски газ, е от предназначените за европейската борса в Милано.
Христов обаче се надява „в следващите две седмици да постигнем успех в това направление“. Турски компании имат интерес за доставка на тръбен газ до България. Ще започнат преговори и с тези компании, повтори думите си от петък служебният енергиен министър.
По информация на Mediapool обаче по-скоро интересът е от страна на България, а в момента турският пазар трудно може да осигури търсените от „Булгаргаз“ количества.
Започва кардинална реструктуризация на „Топлофикация София“, заяви още Христов след заседанието на щаба и определи работата ѝ към момента като изцяло неефективна.
Не стана ясно обаче защо енергийният министър говори за реформи в топлофикацията, която макар и да дължи близо 1 млрд. лв. на „Българския енергиен холдинг“ по изкупени стари газови дългове и още над 300 млн. лв. на „Булгаргаз“, все още е общинско дружество.
Велев на свой ред обяви, че бизнесът не може да работи на цените на синьото гориво в момента. Поносимата цена е 200 лева за мегават час. Над 250 лв. трябва да се търсят компенсации, заяви представителят на работодателите.
Според синдикатите при цена на природния газ от над 250 лв./МВтч ще бъдат затворени предприятия.
Цената на газа у нас обаче е над 250 лв. от 1 август, когато поскъпване от 60 процента я изведе на нива близо до 299 лв. и все още няма затворени предприятия, освен шумно обявеното от бившия премиер Бойко Борисов спиране на „Неохим“. Оказа се обаче, че торовият завод е спрял работа за годишния си планов ремонт. За септември се предвижда синьото гориво да стане малко над 315 лв.
Ваня Григорова от КТ „Подкрепа“ каза, че синдикатите настояват да се гарантира доставка на най-евтиния газ, както и да се ограничи износът на ток.
Източник: https://www.mediapool.bg/