Диазотният оксид е опасен за децата, които имат свободен и лесен достъп до него
Омбудсманът Диана Ковачева поиска спешни мерки срещу употребата на райски газ от деца. Това съобщиха от институцията на омбудсмана. Ковачева е сезирала здравната министърка в оставка проф. Асена Сербезова, шефа на парламентарната здравна комисия доц. Антон Тонев и председателя на Комисията за защита на потребителите Иван Френкев за множество жалби от родители и граждански организации, в които сигнализират за масовото разпространение и употреба от непълнолетни лица на диазотен оксид, известен като „райски газ“.
Ковачева настоява да бъдат взети бързи и адекватни мерки срещу все по-устойчивата мода, особено сред тийнейджърите, да „дишат“ балони с райски газ на партита, лични празници, в дискотеки и барове. Тези балони се продават свободно и легално, а доставката им онлайн е почти светкавична. Според омбудмана трябва да бъдат приети законодателни промени, ограничаващи разпространението и продажбата на райски газ и да се направи широка информационна кампания за опасностите от употребата на диазотен оксид. От КЗП пък се иска административен контрол върху целия вътрешен пазар за стопиране разпространението и продажбата сред децата на опасната стока.
„Непълнолетните се снабдяват с пълнителите с райски газ с различни аромати, като след това със специална помпа изкарват от устройствата самия газ и го засмукват. Дрогирането с райски газ системно се практикува в дискотеки и клубове. Само кратък преглед в интернет пространството е достатъчно, за да се открият стотици случаи на деца, които по разказите на родителите си системно използват райски газ и за съжаление вече има много пострадали деца след употребата му. Доказателство за това са и свободно разпилени празни опаковки от райски газ по улиците и около заведенията, които най-често се посещават от младежи“, пише омбудсманът.
Диана Ковачева е потърсила водещи лекари педиатри, които са изразили мнение, че диазотният оксид е много опасен, особено когато се използва в комбинация с други вещества, наркотици или алкохол. Тя алармира, че райският газ създава нереална представа за действителността, а след неговата употреба са налице рискове за изпълнение на рутинни ежедневни действия – ходене, качване на стълби. Освен това хората, които са го употребили, са опасни не само за себе си, но и за околните – те халюцинират, изпаднат в психоза, дори са склонни към самоубийство.
„Събрани са данни за състояние на силен световъртеж, гадене и повръщане. Особено при децата райският газ влияе върху имунната система и може да доведе до остър недостиг на кислород към органите. Съобщава се за случаи на изтръпване и частична парализа на крайниците, като има данни за диагностицирани с аксонална полиневропатия, както и с дегенерация на гръбначния стълб“, пише омбудсманът и допълва, че употребата на райски газ води до пристрастяване и отваря вратите за още по-тежки наркотици.
Проф. Ковачева посочва още, че вече има редица държави, които са отчели рисковете при употребата на райския газ и са предприели действия, които ограничават продажбата му. Тя дава и конкретни примери – в Ирландия продажбата на райски газ на лица под 18 години е криминализирала, а датското правителство още през 2020 г. след редица обезпокоителни инциденти, приема пакет от мерки за ограничаване на продажбата на диазотен оксид на непълнолетни.
„Още в края на 2021 г. на заседание на Националния съвет по наркотични вещества е прието решението „да се обсъди и изготви становище относно вредата и потенциалните рискове от употребата на диазотен оксид, но до днешна дата няма такова публично становище, нито предприети мерки за ограничаване на неговото разпространение и употреба“, подчертава Диана Ковачева.