14 ноември е най-вероятната дата за първия тур на президентските изори. Това каза председателят на парламента Ива Митева на правна комисия, предаде бТВ.
Партиите вече се обединиха около датите 7 или 14 ноември за първия тур на президентските избори, но и евентуално за предсрочен вот за ново Народно събрание. Според ГЕРБ най-удачната дата е 7 ноември.
В същото време Мая Манолова от ИБГНИ заяви, че е абсолютно възможно изборите, включително и 2 в 1, да бъдат проведени изцяло с машини. Ако изборите са 2 в 1, обаче, ще се наложи закупуването на още машини за гласуване, предупредиха от ЦИК.
Относно актуализацията на бюджета Ива Митева коментира в парламента, че според нея до 10-15 септември той може да бъде приет.
Промените в бюджета ще се гледат на второ четене следващата седмица в парламента. Ако е необходимо, ще се удължава пленарното време на заседанието, докато актуализацията не бъде приета, заяви председателят на парламента.
Редовно, когато гласуват разчетите в хазната, депутатите „спират часовника” и гласуват дори по нощите отделните параграфи. Възможно е и сега да се стигне до това.
Актуализацията на бюджета може да бъде приета, отговори Митева на въпрос дали времето ще стигне.
По повод внесените днес от „Демократична България“ проект за промени в Закона за съдебната власт, които предвиждат предсрочно прекратяване на мандата на ВСС, а съветът да не бъде постоянно действащ орган, Митева обясни, че има притеснения към предсрочното прекратяване на мандата на ВСС, тъй като има решения на Конституционния съд, според които конституционно определен мандат не може да се прекратява с обикновен закон.
По-рано от коалицията внесоха проект за промяна на Закона за съдебната власт, който предвижда промяна на статута на ВСС, премахване на кариерните бонуси за членовете на Инспектората към ВСС, както и предсрочно прекратяване на мандата на настоящия съвет.
Законопроектът предвижда за времето на мандата си изборните членове – съдии, прокурори и следователи, да продължат да осъществяват юридическата си професия при намалена натовареност. Сега по време на мандата си във ВСС членовете му губят качеството си на съдии, прокурори и следователи.
Ако законът бъде приет от Народното събрание, новият избор на членове на съвета следва да се проведе в двумесечен срок от влизането в сила на промените. Новият ВСС се смята за образуван, след като бъдат избрани две трети от неговите членове, е записано още в проекта.
*Заглавието е променено от редакцията
Източник:http://epicenter.bg/