
Имената на кандидатите за министри на „Има такъв народ“ ще са ключови за решението дали най-голямата парламентарна група ще получи подкрепа в Народното събрание за правителство, или ще се върви към нови предсрочни избори – това твърдят всички политически сили ден преди срещите по инициатива на мнозинството с „Демократична България“ , „Изправи се.БГ! Ние идваме!“ и БСП, на които се очаква да бъдат съобщени структурата и състава на ревизирания проектокабинет начело с Пламен Николов.
Вторник (3 август) се очертава ключов момент в опита за излъчване на ново управление, тъй като след разговорите с участието и на кандидат-премиера, партиите ще трябва да вземат решения и така да се разбере дали до петък първият управленски мандат ще бъде успешно изпълнен и ще се стигне до гласуване на правителство в Народното събрание.
След острата атака в неделя на лидера на „Има такъв народ“ Слави Трифонов срещу „Демократична България“ подкрепата за управление изглежда все повече в ръцете на БСП и ГЕРБ, отколкото в тези на т.нар. „партии на протеста“, които доскоро най-голямата политическа формация посочваше за естествени партньори.
„Демократична България“ и „Изправи се.БГ! Ние идваме!“ запазиха мълчание в понеделник, ограничавайки се до повтаряне на основните си тези: че не могат да дадат подкрепа без писмени ангажименти за политиките на бъдещия кабинет и без да знаят кои ще са хората, на които ще се възложи прокарването им. Социалистите, които от дни демонстрират колко добре протичат преговорите им с мандатоносителя продължават да подчертават, че имат много общи приоритети, но застраховайки се, че последното решение е на Националния съвет на партията.
От ГЕРБ-СДС коментираха пред „Дневник“ неофициално, че засега нямат партийно решение как ще действат, въпреки анонса на лидера им Бойко Борисов, че може да излязат от залата, намалявайки значително нужния брой гласове за одобрение на кабинета и така да осигури избирането на правителството на Трифонов. Групата им ще заседава във вторник вечер, което беше потвърдено и от Борисов в живо включване от село Губеш. В него той каза, че ще каже на съпартийците си да не подкрепят правителство и дори обяви, че е изчезнала и последната илюзия да има кабинет.
Източници от ДПС също казаха, че ще определят действията си в последния момент в зависимост от ситуацията. Гласовете на движението са 29 и могат да се окажат важни, независимо дали цялата група гласува по предварително определен начин, или отделни депутати.
„Има такъв народ“ избра пълното мълчание в понеделник – представители на партията нямаха медийни изяви, а опитите да бъдат намерени по телефона за детайли бяха неуспешни. Така тепърва ще се разбере дали те са готови да разширят разговорите в посока сформиране на мнозинство за управление на евентуалното правителство или фокусът в момента е само изборът му.
„Демократична България“: Не знаем в какъв точно процес участваме
След острите нападки на Слави Трифонов в „Демократична България“ са се появили мнения да не се подкрепя проектокабинетът, коментираха за „Дневник“ източници от партията.
В петък – веднага след получаването на управленския мандат от президента, зам.-председателят на „Има такъв народ“ Тошко Йорданов изрично подчерта, че мнозинството много държи на подкрепата на „Демократична България“. Той направи и уговорката, че ако кабинетът бъде одобрен, но впоследствие някоя от „партиите на протеста“ спре да го подкрепя, той ще бъде изтеглен и „ще предостави възможност на някой друг да управлява“. Въпреки тази позиция, останалите изяви и послания на „Има такъв народ“ звучат сякаш те не държат на подкрепата на „Демократична България“, като обаче искат обединението да изглежда виновно за това.
Два дни по-късно, когато лидерът на партията Слави Трифонов говори на живо във „Фейсбук“ той атакува „Демократична България“ и лидера й Христо Иванов и обвини коалицията, че поставя непропорционални на изборната ѝ тежест условия. За съпредседателя й Христо Иванов каза: „Ако иска, да подкрепя, ако иска, да не подкрепя“. В отговор Иванов обяви – също във „Фейсбук“, че коалицията му е предложила „конкретна формула за подкрепа за решаването на стратегическа национална задача“: отстраняване на ДПС от властта и разграждане на модела на корупционното задкулисие. И на свой ред обвини „Има такъв народ“, че панически е отблъснала тази формула.
Пред журналисти в понеделник Христо Иванов каза, че „Демократична България“ остава добронамерена към преговорите, а той не е лично засегнат. Отказа да коментира обаче какво очаква от срещата във вторник с аргумента, че не е известно какво ще се случи на нея, каква ще е следващата стъпка на мнозинството и как то си представя политическия диалог: „Не знаем какъв е точно процесът, в който участваме“. Иванов повтори, че не е лансирал министри, но даде да се разбере, че личностите на кандидат-премиера и на номинираните за министри на вътрешните работи, на правосъдието и на културата са важни. „Пламен Николов не ми изглежда като човек, който ще взима решенията“, коментира пред БНТ и съпредседателят на „Зелено движение“ (част от коалицията „Демократична България“) Борислав Сандов.
Попитан дали „Демократична България“ иска споразумение за подкрепа, Христо Иванов заяви, че важно да има ясен писмен ангажимент, независимо как ще се нарича документът.
За понеделник вечер беше насрочен разговор между съпредседателите на коалицията „демократична България“ Христо Иванов, Атанас Атанасов и Борислав Сандов. Решение как би гласувала коалицията за евентуален проектокабинет ще се обсъжда на заседание на парламентарната група във вторник вечер, след срещата с „Има такъв народ“.
„Изправи се.БГ! ние идваме!“: Всичко в писмен вид
„Всичко в писмен вид“ – така зам.-председателят на групата на „Изправи се.БГ! Ние идваме!“ Николай Хаджигенов отговори на въпрос на „Дневник“ дали ще настоява за споразумение с „Има такъв народ“. По думите му парламентарната група е „като никога единна“ по въпроса за необходимостта от писмени ангажименти от страна на мнозинството.
Не толкова единна изглежда позицията на коалицията за подкрепа на проектокабинет. В петък Мая Манолова подчерта, че четири от петте обявени приоритета на номинирания премиер съвпадат с тези на „Изправи се.БГ! ние идваме!“. Ден по-късно Татяна Дончева обаче каза, че не е възможно да се подпише на празен лист за подкрепа, без да се знае кои са министрите и заяви, че „не желаем авантюрата на група хора, които си пеят песента „Пред нас са блеснали житата…“.
В понеделник Николай Хаджигенов избегна директен отговор на въпроса и обясни, че решение ще се обсъжда утре от парламентарната група. Преди гласуването на правителството, по думите му, „Изправи се.БГ! Ние идваме!“ вероятно ще настоява за допълнителен разговор с „Демократична България“.
Засега от двете групи не коментират дали е възможно отделни депутати от тях да подкрепят правителството. Както и дали решението за подкрепа или гласуване „против“ на едната формация ще повлияе и на позицията на другата.
БСП в готовност да свика пленум
Най-склонна за подкрепа на проектокабинет на този етап изглежда БСП. В събота на Бузлуджа лидерът Корнелия Нинова прогнозира: „Отчитайки какво свършихме дотук, все по- вероятно ми се струва, че ще има редовен кабинет“. Нинова, разбира се, повтори условията на левицата – да възприеме състава на Министерския съвет и да има писмен формат на подкрепата.
В следващите дни на „Позитано“ 20 ще се събере Националният съвет на БСП, като по предположения на социалисти най-вероятно ще бъде взето решение да се подкрепи правителството, след като на експертните разговори миналата седмица бяха откроени 30 общи приоритета. Неофициалният разчет на социалистите е, че ако срещата във вторник мине удовлетворително, в сряда или четвъртък следобед може да бъде насрочен пленум, който да даде на Нинова мандат за гласуване, казаха за „Дневник“ източници от партията. Така левицата може да е изпълнила всички вътрешни условия още преди петък, когато изтича срока за връщане на управленския мандат.
Засега няма информация дали от „Има такъв народ“ са склонни да приемат подписване на споразумение с партиите, които биха подкрепили техен кабинет. Неофициално източник от партията коментира, че официализиране на евентуална подкрепа не е необходима с аргумента, че при предишните управления документираните уговорки не били спазвани.
Сценарият „С подкрепата на ГЕРБ“
Според предположения на депутати е възможно гласуването на проектокабинета в пленарната зала да е още този петък (6 август). Това и датата, на която изтича седемдневният срок кандидат-премиерът да върне мандата за съставяне на правителство, независимо дали изпълнен, или не.
За избиране на правителство е нужно обикновено мнозинство, т.е. половината плюс един от присъстващите в пленарната зала. В събота лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отново върна в оборот обсъжданата още в първите дни след изборите и отричана тогава от него хипотеза ГЕРБ да не се регистрира за заседанието, на което ще се гласува правителството, и така да намали броя на нужните за одобрение гласове. „Аз мога да поема ангажимент да ти обърна гръб в момента на гласуването и да ти намаля кворума, за да не можеш да кажеш, че не може да мине правителството“, обърна се той задочно към Трифонов във видео, излъчвано в профила му във „Фейсбук“.
Ако народните представители на ГЕРБ-СДС, които са 63, не се регистрират в пленарната залата, кворумът ще е по-нисък и ще са необходими 89 (от 177) гласа за избор на правителство. Така кабинетът може да бъде избран и само с гласовете на „Има такъв народ“ (65 народни представители) и „БСП за България“ (36 народни представители), или със 101 гласа.
За да стане този сценарий факт, са нужни две условия:
Първото – парламентарната група на ГЕРБ-СДС да вземе решение да не се регистрира в пленарната зала. Към момента от там твърдят, че такова няма, че Борисов бил казал само „Може“, а те изчаквали да видят състава на кабинета.Второто – Националният съвет на БСП да вземе решение за подкрепа на правителството. |
В понеделник вечер Борисов каза, че ще решават във вторник и обясни, че ще посъветва депутатите на ГЕРБ да не подкрепят правителство, като как ще стане това с вот „против“ или остава идеята за напускате на зала – не се разбра. Той заяви също, че и последната илюзия за правителство е изчезнала, защото „партиите са изпокарани заради министерските кресла“.
Ако групата на втората партия остане в зала, това означава, че ще са необходими повече гласове от тези на БСП (и в зависимост от броя на останалите присъстващи) – дали и ДПС би гласувало „за“, може ли да се събере подкрепа и от отделни депутати от други групи или да напуснат/отсъстват други народни представители, но така сметките стават по-сложни.
Трифонов би трябвало да изчисли и кой ход е по-щадящ за „Има такъв народ“ – да внесе правителство, което може да не бъде избрано или да върне мандата, ако няма гарантирана подкрепа.
Не е известно и как ще постъпи ДПС. От групата казват, че ще вземат решение, когато са ясни и имената на предложените за министри. В събота пред БНР зам.-председателят ѝ Йордан Цонев каза, че „в личен план би пледирал да не го подкрепят“, за да не носи партията отговорност за „този политически буламач“.
През последните дни „Има такъв народ“, ГЕРБ и ДПС си приличат по общите нападки, насочени срещу служебните министри на финансите и на икономиката Асен Василев и Кирил Петков, които се засилват. Борисов продължава да атакува и президента Румен Радев, докато засега от реакциите на партията на Слави Трифонов не може да се предположи каква ще е позицията им за изборите за президент – да го подкрепят или да издигнат кандидат.
Сценарият „Нови избори“
Ако кабинетът на Пламен Николов не бъде избран, следва връчване на втория мандат, който ще отиде при кандидат за премиер на ГЕРБ-СДС. В неделя Бойко Борисов потвърди, че не смята да го приема и допълни: „Дори няма да пратя хора да го вземат“.
Кабинет с последния мандат на този етап също не изглежда да успее да събере подкрепа, тъй като от „Има такъв народ“ дадоха знак, че или ще има правителство с техния мандат, или се върви към нови избори; а от „Демократична България“ твърдят, че не биха подкрепили правителство на БСП, ако президентът връчи третия мандат на третата сила. Ако и трите мандата са неуспешни, ще се върви към трети парламентарни избори тази година. Тогава президентът отново ще назначи служебно правителство. Като то може да бъде в същия състав или в друг.
Според политолога Антоний Гълъбов „Има такъв народ“ очаква на следващи избори да увеличи още резултата си и опитва да прехвърли отговорността за липса на правителството към останалите партии. Пред „Нова телевизия“ и колегата му Петър Чолаков днес обяви, че предсрочните избори са най-вероятният сценарий.
Източник: https://www.dnevnik.bg/