Кипи от версии – привличане на националистите или преврат в ДБ
Какво е родина – мястото, на което си се родил. В този смисъл българските турци и цигани имат за родина България. Защото са тук родени и тук имат близки, спомени, среда.
Много е показателно, че българските турци (цигани), които работят в Западна Европа, през август се завръщат в България, за да правят сватби, за религиозни празници и прочее, а не отиват в родината майка (анаватан) по израза на Мустафа Карадайъ отпреди месец, която е Република Турция.
Това изказване на президента Радев по време на консултациите за съставяне на правителство премина една от главните червени линии на българския преход – етническата толерантност. Изобщо всеки намек, който препраща към преименуваното и прогонванията на български турци в края на режима на Тодор Живков, е тема, по която дори крайните националисти не си позволяват коментари.
Факт е, че преди месец Мустафа Карадайъ използва понятието родина майка при среща в Турция с официални турски представители.
После се оказа, че има
изгубване
в превода
Карадайъ уточни, че имал предвид прародина, но междувременно се разпространи във вариант „Турция е нашата родина“. Това, разбира се, не е така, защото българските турци са родени в България и връзката им с Република Турция е в общия език, който говорят.
Българските турци са наследници на хората от Османската империя. А Република Турция се появява на света през 1923 година, отричайки всичко османско. Но това е исторически дебат. Факт е, че никой от етническите българи не си позволява говорене в този дух, защото травмата от т. нар. възродителен процес е още жива и отваря още едно разделение в обществото, което би могло да доведе и до кървави сблъсъци, особено когато е съчетано и с религиозни различия.

Затова може да се предполага, че това не е просто лапсус на президента, а някакво послание. На първи план е защитата на министър Крил Петков, който се оказа и с канадско гражданство, което е в противоречие с конституцията. Кирил Петков е много стойностен човек, но формалното нарушение си е формално нарушение и е напълно естествено да има реакции, когато претендираш за повече законност, а се окаже, че не си спазил основния закон.
Версиите защо го е казал, са различни,
но повечето са
чисто конспиративни:
Най-разпространената е, че президентът е изгубил всякакви шансове за подкрепа от ДПС на предстоящите президентски избори и заставайки рязко срещу ДПС, вероятно разчита на обединяване на умнокрасивите с крайните националисти, които са срещу ДПС по две линии – като партия на статуквото и срещу турците. Всички помнят как бе възродена ДБ с акциите на „Росенец“ и на националистите, които мразят ДПС, защото не са етнически българи. Но практиката досега е показала, че президент на България се става, ако си осигуриш подкрепа от ДПС. Другата конспиративна теория е, че така се подкрепя Кирил Петков, за когото се спекулира, че би могъл да оглави новата президентска партия като човек с огромна лична харизма, който евентуално да надвие партиите на другите харизматични лидери Слави Трифонов и Бойко Борисов.
Атаките срещу Кирил Петков създадоха голяма група негови фенове – има няколко фейсбук групи от типа „Искам Кирил Петков да е премиер министър”. Има даже нещо като “Жени ГЕРБ” – “жени зад Кирил Петков”. Той, случайно или нарочно, успя да постави зад себе си всички, които знаят английски или някакъв друг чужд език и които винаги са се чувствали подценени у нас, защото се издигат хора, които не знаят английски. И сега атаката за канадското му гражданство всъщност обедини умните и красивите зад него.
Антитурското говорене, от друга страна, сплотява ДПС, което пък кара по-дълбоките конспиратолози да търсят замисъл в тази посока и че всъщност ДПС и Радев са се разбрали за президентските избори.
Сред симпатизантите на ДБ се заговори и че целта на този скандал била Христо Иванов да бъде заменен от Кирил Петков и даже кметът на район Слатина в София Георги Илиев, който има репутация на близък до Христо Иванов публикува снимка на Петков и Иванов в приятелска обстановка.
„24 часа“ потърси коментари от експерти и политици по казуси. Вижте техните мнения:

Рамадан Аталай, ДПС: Случи се най-лошото
“Президентът вече извади етническата карта. Опитите на другите политически партии видяхте, че не успяха, но с това се закичи и президентът. Това не е нещо, което за първи път се случва и от там няма да изскочи заек. Но за съжаление всичко това, което направи президентът, е най-лошото, което може да се случи в ситуация, в която всички институции са в криза. А да вкараш и президентството в сериозна криза, никак не е приятно за държавата”.

Димитър Главчев, ГЕРБ: Това е излизане извън рамката на Конституцията
“Такъв разговор от институция каквато е президентът е недопустим. Още повече, че тази институция изразява единството на нацията. Това не е за първи път на този президент да излиза извън рамките на конституцията. В никакъв случай не приляга на държавния глава. Това е много опасна игра и не съветвам никого да прибягва до етническата карта. Още повече, че България е един добър модел за съвместно съжителство на различните етноси. Винаги са ни давали за такъв пример. Никой не си е позволявал, особено на такава длъжност да заиграва с етническата карта.
Вече Радев не може да разчита на подкрепа от ДПС на предстоящите президентски избори, а именно движението му помогна с подкрепата си да спечели на балотажа срещу кандидата на ГЕРБ Цецка Цачева през 2016 г. Струва ми се, че така се опитва да привлече нови гласове, макар че те едва ли ще компенсират това, което му се изплъзна.”

Ивайло Мирчев, ДБ: Термините бяха съвсем резонни
“Това бяха консултации. Президентът и термините, които използва са си съвсем резонни. Президентът има аргумент, заради изказването на г-н Карадайъ преди време.
Така, че казаното от президента никак не е лишено от логика. Смятам, че се получи интересен диалог. Може би в тази тежка политическа ситуация трябва тонът да е по-конструктивен. За съжаление, напрежението в момента и динамиката са огромни и това дава резултати върху поведението на политическите играчи”.

Михаил Иванов, правозащитник, бивш съветник на президента Желю Желев по етническите въпроси (1990-1997): Президентът Радев засегна много деликатни струни
“Президентът Радев намеси етническата тема и засегна много деликатни струни в душите на турците в България с изказването си при разговора с Карадайъ.
Помним, че неотдавна Карадайъ беше в предизборна ситуация на посещение в Турция. Там той направи изказване в разговор с председателя на турския парламент Мевлют Чавушоглу. В него председателят на ДПС свърза предстоящите избори с проблемите на турската идентичност в България и техните права в защита на тази идентичност. Изказването му съдържаше правдиви констатации, но също така и идеи, които не може да бъдат приети безкритично.
Това изказване предизвика скандал в България във връзка с един негов пасаж, който беше грубо изопачен при превода, според който превод Карадайъ уж бил казал, че “Турция е нашата земя. Турция е нашата родина.”
Всъщност според уточнения превод той е казал: “Тези земи (има се предвид българските земи) са наши земи. Ние не сме имигранти там. Турция е наша майка родина (анаватан).”
Изказването на Карадайъ беше остро критикувано в неговия изопачен вид от президента Радев, който заяви: “Лидерът на ДПС следва да преосмисли понятието Родина и в какъв контекст го употребява. И да си припомни клетвата, която е положил пред българското Народно събрание да спазва българската конституция, където ясно е заложено, че не може да се създават партии на етническа и верска основа.“
С помощта на един мой близък турчин специалист лингвист си направихме труда да вземем турския тълковен речник и да прочетем, че анаватан (майка родина) – това е там, където народността се е установила за първи път, там където е издигната първата юрта. В този смисъл Майка родина (анаватан) има символно значение като част от народностния мит за произхода на всички турци и заема важно място сред кодовете на турската народностна (етническа) идентичност. Турците навсякъде по света смятат, че мястото, където най-напред са се заселили и откъдето са се разпространили, или, иначе казано, тяхната майка родина, е днешна Турция. Това е много близко до израза „Майка България“, който често съм чувал от бесарабските българи и българите от Западните покрайнини, както и от други наши сънародници в чужбина.
Това е толкова естествено. За турците у нас България е тяхната родина, а Турция е тяхната Майка родина. И хармонията в душите им между тези две начала е основа за тяхната вътрешна стабилност. Те се чувстват неспокойни, когато между Турция и България има лоши отношения, и са спокойни, когато тези отношения са добри. Когато не се пита от българските власти „Турция майка родина ли ти е?“ или „Ти носиш ли родината България в сърцето си?“ В този смисъл президентът Радев зае страна – тази на българските националисти. Остава открит въпросът това негови вътрешни убеждения ли са, или е заиграване в предизборна ситуация с националистическите настроения в част от българското общество. Другата причина за думите му към Карадайъ, разбира се, е да защити Кирил Петков в развихрилата се полемика във връзка с неговото двойно гражданство.
Известни са критиките към президента, че с намесата си в политическите борби у нас той заема страна – не обединява, а разединява нацията. Нека напомня, че в конституцията има изричен текст, според който „президентът олицетворява единството на нацията“.
Сега Радев даде основания да бъде критикуван, че разширява своята дейност в ущърб на единството на нацията, като намеси етническата тема, атакувайки по този начин Карадайъ. Той трябва да се запита дали турците в България, а и не само у нас – българските турци в Германия, в Турция и в други страни, не се чувстват обидени, защото се посяга на тяхното право да имат Турция за своята майка родина, запазвайки напълно в душите си България като своя родина. Бившият политически затворник от времето на така наречения „възродителен процес“ и активен участник в съпротивата срещу режима на турците у нас през 1989 г. Насъф Мутлу сподели по повод думите на Радев във фейсбук:
„На мене ми си стори, че Мустафа Карадайъ беше пред един служител на Държавна сигурност. Така ние бяхме разпитвани в ДС.“
Източник:https://www.24chasa.bg/