Европейската комисия представи днес втория си годишен доклад за състоянието на върховенството на закона в ЕС. В частта на доклада за България комисията отбелязва, че „предизвикателството във връзка с отчетността и наказателната отговорност на главния прокурор продължава да съществува“, както и че „работната среда и безопасността на журналистите изглежда не са се подобрили“.
Съдебната реформа
Влезе в сила нов закон за главния прокурор и неговите заместници. Междувременно същият закон беше оспорен пред Конституционния съд, който го обяви за противоконституционен. В резултат на тези развития предизвикателството във връзка с отчетността и наказателната отговорност на главния прокурор продължава да съществува, пише в доклада на ЕК.
„Продължават да съществуват и опасения, свързани със състава и функционирането на Висшия съдебен съвет. В проект за нова конституция беше предложена реформа по този въпрос, но тя в крайна сметка не беше приета. Главният инспектор и инспекторите към Инспектората към Висшия съдебен съвет продължават работата си въпреки изтичането на мандата им през април 2020 г.“
Уредбата на повишаването в длъжност в съдебната власт поражда опасения, тъй като назначенията на съдии на по-високи длъжности не се извършват съгласно обикновената процедура за открит конкурс. Въпреки законодателните усилия цифровизацията на правосъдието все още изостава на практика. Ефикасността на системата за административно правосъдие отбелязва значителен напредък, отбелязват от ЕК.
Източник: https://offnews.bg/