Днес започват официалните разговори за съставяне на правителство в рамките на 46-ото Народно събрание. През деня президентът Румен Радев ще проведе консултации с парламентарно представените партии и коалиции. В 15.30 ч. започва и първата от организираните срещи от „Има такъв народ“ с останалите политически сили – с „Демократична България“, която ще се проведе в сградата на Народното събрание. „Дневник“ следи на живо опитите за съставяне на кабинет, който да събере достатъчно подкрепа при гласуването в пленарна зала.
„На тема диалог и възстановяване на нормалността в политиката ние говорим от много време. Изборните резултати и през април, и юли показват, че суверенът иска на база диалог да се случват нещата. Ние уважаваме волята на суверена и се съобразяваме с това. В момента в това Народно събрание може би най-важното е, че има основа за диалог. Ако продължава политиката на противопоставяне, разделение и омраза провалът е гарантиран. Лесно е да се декларира и внушава, от нас се иска трудното – да започне истинският диалог за бъдещето на страната. От историческа важност е в момента да има правителство с ясни приоритети и срокове за изпълнение, но по-важно е каква е програмата му. Ние от ДПС сме гарант за сигурността, стабилността и демокрацията в нашата страна“.
Не ни притеснява да започне разговор с ДПС, а те да останат в него, каза Христо Иванов

© Велко Ангелов
„Право на мандатоносителя е да прецени как форматира мнозинството, притеснява ни не да се започне разговор с ДПС, а те да останат в разговора и да бъдат част от крайната конфигурация“, заяви Христо Иванов след края на консултациите с президента.Вчера изненадващо от „Има такъв народ“ отправиха покани за разговори за подкрепа на правителство на БСП и ДПС, след като дълго време ги определяха като „партии на статуквото“, с които няма да работят.
„Няма да отстъпим от това българската политика да се обърне срещу корупцията, което включва съдебна реформа, изчистване на регулаторите, дълбока реформа на службите, мерки за борба с изпирането на пари“, обобщи той. Как ще се поемат взаимните ангажименти е въпрос на преговори.
Иванов добави, че от обединението нямат интерес да излъчват хора в потъващ или пробит кораб, ако следващото правителство изглежда така за тях.
„Нашата цел е колкото може по-бързо да се разберем по всички ключови теми, но не на всяка цена. Колкото по-лесно стане – супер“, каза Иванов, като според него няма причина силно реформаторско правителство да не си изкара докрай мандата.
Реализирането на първия мандат е най-здравословната опция, според Христо Иванов

© Велко Ангелов
„Намираме се на кръстопът. Има съдбовна отговорност да се излъчи редовно правителство. „Демократична България“ ще участва с пълна готовност да даде принос във всякаква роля, дали като коалиционен партньор, дали като участник с подкрепа отстрани, дали като опозиция, дали ако мандатът дойде при нас. Ние имаме потенциал. Фокусът ни сега е върху първия мандат. Това е най-здравословната опция“, каза Христо Иванов от „Демократична България“ в публичната част на консултациите за съставяне на правителство в Президентството.Като приоритети пред обединението той повтори до голяма степен речта си от откриването на Народното събрание.
„На този етап темата за персоните няма да стои, нас ни интересуват две други неща – зад кои решения заставаме, как формираме трайна парламентарна конфигурация, която може да изнесе подобна програма“, добави Иванов.
Въпросът е този кабинет да стъпи върху формула за подкрепа, която може да му осигури гръбнак. Плаващите мнозинства лесно се превръщат в плаващи пясъци, в които всичко потъва.

председател на парламентарната група на „Демократична България“
Иванов, който бе в компанията на лидерите на ДСБ и „Зелено движение“ – Атанас Атанасов и Борислав Сандов, каза, че подкрепа няма да бъде давана на всяка цена, а внимателно. „Ако ще бъде претакване на неща, които сме живяли, вярвам, че и без нас ще стане“, коментира той. Според него разговорите, организирани от „Има такъв народ“, са така кодирани, че без никой да не може.
Формулата на разговора за промени в съдебната власт, състоял се на заседанието на Народното събрание днес, според него може да се окаже формулата за разговори за правителство.
Нинова видя „странен завой“ в действията на „Има такъв народ“

© Цветелина Белутова, Капитал
„Първо ще говорим по политики, после по евентуалните им кандидати за Министерския съвет“, заяви Корнелия Нинова по повод предстоящата утре среща с „Има такъв народ“ за подкрепа на правителството. Лидерът на БСП каза, че партията има кадри и това ще си проличи, ако се стигне до връчването на трети мандат и социалистите го получат. В такъв случай ще бъдат поканени и министри от служебния кабинет, но не беше уточнено кои.При президента от „Има такъв народ“ са изразили желание да започнат да работят експертни групи по приоритети и програми, съобщи Нинова и очаква преговорите да са по-дълъг процес. „Приватизацията на единствената държавна банка и концесии на пътища противоречат на нашите идеологически разбирания, това е неолиберален модел. Ние сме за повече държава в икономиката“, каза Нинова, обяснявайки, че някои различия с програмата на „Има такъв народ“ трудно ще се променят.
Според нея правителство, подкрепено от плаващо мнозинство, е неустойчиво и трудно ще постигне консенсус по важните теми, като даде пример с различните варианти, които парламентарните групи имат за преизчисляването на пенсиите.
Попитана за мнение за поканата от „Има такъв народ“ към ДПС за преговори, Нинова каза, че и БСП са слагани в статуквото, а сега хората на Слави Трифонов са взели „някакъв странен завой“.
Нинова: От „Има такъв народ“ ни определяха като статукво, преосмислят позицията си

© Цветелина Белутова, Капитал
В началото на срещата с Румен Радев лидерът на БСП Корнелия Нинова очерта като основно предизвикателство пред политическите сили справянето с COVID кризата, както икономическите и социални последици от нея. Също така актуализацията на бюджета и внасянето на Плана за възстановяване и устойчивост.“Тревожно е социално-икономическото състояние – неравенствата и спадът на икономиката с 4.2% след COVID кризата. Трябва да мислим държавнически и да се опитаме да съставим редовен кабинет с ясни приоритети и времеви хоризонт със отговорности“, коментира Нинова.
Тя акцентира върху разликата в поведението на „Има такъв народ“
„По-рано ни определяха като статукво, различното е, че преосмислят позицията си. Важен е диалогът. Затова предприетата стъпка е добър знак. В събота ще бъдем на разговори, надяваме се да не са първи и последни, но като сериозна и истинска партия, всичко, което чуем, ще отнесем към Националния съвет, след което ще търсим мандат за продължаване на тези разговори“, каза Нинова.
За пореден път тя даде заявка, че ако мандатът за съставяне на правителство стигне до БСП, ще бъде направен опит да се състави правителство. Според Конституцията първите два проучвателни мандата за съставяне на правителство се дават на двете най-големи парламентарни групи, а третият е по избор на президента. След изборите на 4 април и след неуспеха на първите два връчени мандата, той връчи третия именно на БСП.
Мнозинството зависи от БСП, каза президентът

© Цветелина Белутова, Капитал
„Нужно е правителство с широка парламентарна подкрепа. Конфигурацията е такава, че от БСП зависи парламентарното мнозинство, не само математически, а и идейно. Приветствам, че ще участвате в диалога с „Има такъв народ“, важно е да има ясни приоритети, хиляди български граждани, глсувайки за вас, се надяват да отстоявате техните нужди“, заяви Румен Радев на Корнелия Нинова и останалите представители на парламентарната група на БСП в началото на консултацията за съставяне на правителство.Радев бе особено позитивно настроен към партията, която издигна кандидатурата му за президент, преди да бъде избран за първи мандат. Освен важността на БСП за мнозинство в парламента, той добави, че предизвикателствата през страната са тези, които от партията винаги са заявявали – разграждането на порочния управленски модел, справянето с корупцията, решаването на социалните проблеми, тежкото разделение в доходите, социалното неравенство.
Радев приветства участието на БСП в диалог с „Има такъв народ“.
„Мисля, че можете да намерите много пресечни точки за консенсус за съставяне на правителство. Знаем всички какви ще са последствията, ако и този път няма правителство. Тази опция да я оставим на заден план. Целта е съставяне на правителство. БСП може да постави ясни приоритети от вашата амбизиозна програма“, заяви Радев.
Той посъветва Нинова да бъде разгледано предложението на служебния кабинет за преизчисляване на пенсиите, което определи като подплатено финансово, а целта – от 1 септември да няма пенсионер под линията на бедност.
Радев и „Има такъв народ“ с обща позиция за действията на служебния кабинет
„Просто всички искат да ни изслушат“: депутат от „Има такъв народ“ за разговорите за правителство

© Велко Ангелов
В четвъртък партията обяви, че ще води разговори за правителство и с ДПС, въпреки че допреди това многократно движението и БСП бяха причислявани към т. нар. „партии на статуквото“. Балабанов повтори тезата, че дискусиите с парламентарно представените партии и коалиции (с изключение на ГЕРБ) нямало до доведат до разпределяне на постове.
„Тук не става въпрос за бъдеща коалиция, за златни пръсти, за коалиция в бъдеще, за покани за министерски постове. Просто всички искат да ни изслушат и ще ни изслушат“, твърди Балабанов. По думите му „скоро“ партията на Слави Трифонов ще обяви новата си номинация за министър-председател и ревизиран кабинет. По-конкретен срок не бе посочен.
„Нека първо да говорим, да обсъждаме нашите приоритети и визия и те ще вземат своето решение“, отговори Балабанов на въпрос на „Дневник“ за заявката на „Демократична България“ от по-рано в петък (23 юли), че ако се разчита на тяхна подкрепа, следва ДПС да остане настрана от управление.
Тошко Йорданов заговори за общи приоритети с БСП и ДПС

© Цветелина Белутова, Капитал
„Проведохме доста конструктивен и човешки разговор с президента и неговия екип. По основните приоритети, които ние имаме и които президентът смята за важни нямаме разминавания. По мое разбиране от декларациите на останалите политически партии – „Демократична България“, „Изправи се БГ! Ние идваме!“, до голяма степен БСП и колкото и да е странно приоритетите по някои неща и на ДПС, нещата са едни и същи за всички, независимо от отделните политически акценти. Според нас, ако успеем да стъпим на нещата, които ни обединяват, шансовете да има кабинет са добри“, каза Тошко Йорданов от „Има такъв народ“ след консултациите с президента.
БСП и ДПС неведнъж са определяни от партии на статуквото от представители на „Има такъв народ“.По-рано днес в парламента от „Демократична България“ заявиха, че ще настояват ДПС да остане настрана от управление, което по някакъв начин ще разчита на тяхната подкрепа.
„Ние не търсим подкрепа от останалите политически партии, ще говорим на практична основа, в крайна сметка отговорността за представения кабинет е наша. Партньор означава да си коалиция с някой. Ние в коалиция с партии няма да влезем. Ще проведем разговори, ще изложим нашите виждания, кои са приоритетите пред страната, ако другите партии сметнат, че те покриват техните приоритети до някаква степен, ще преценят дали да подкрепят кабинета или не“, коментира Йорданов.
Христо Иванов: Ще настояваме ДПС да остане настрана, ако управлението има нашата подкрепа

© Велко Ангелов
„Ние ще настояваме ДПС да остане настрана от управление, поне, ако това управление по някакъв начин ще разчита на нашата подкрепа“, заяви от трибуната на Народното събрание Христо Иванов от „Демократична България“ по повод преговорите за правителство, инициирани от партията на Слави Трифонов „Има такъв народ“, на които са поканени и ДПС.
В отговор Мустафа Карафайъ от ДПС не каза по същество за нагласите на партията към преговорите и евентуално правителство на „Има такъв народ. Предпочете да атакува „Демократична България“ и за пореден път атакува съиздателя на „Дневник“ и „Капитал“ – Иво Прокопиев и че партията е свързана с него без да обяснява каква връзка има. По време на предизборната кампания партията разпространи негови изказвания, в които атакуваше „кръга Капитал“ в защита на бившия депутат от ДПС Делян Пеевски, когото Карадайъ представи като свой приятел и който малко преди това беше санкциониран по „Магнитски“.
Подробности можете да прочетете тук.
Кирил Петков: Ако партиите ми гарантират свобода, бих останал министър

© Велко Ангелов
Министри от служебния кабинет биха останали и в редовно правителство, но ако политическите партии, които го излъчват им гарантират свобода на действие, каза днес министърът на икономиката Кирил Петков. Днес той участва в първото от поредица интервюта на министри по въпроси на граждани.“Ако контролът надделее няма смисъл да съм министър, не мога да работя със зависимости“, допълни Петков.
От ГЕРБ няма да отидат на консултациите при президента

© Велко Ангелов
Парламентарната група на ГЕРБ няма да участва в консултациите при президента, обяви Десислава Атанасова.По думите на Даниел Митов президентът е „разединил тежко българската нация и няма как да започне сега да започне да ни обединява“. Митов отново атакува служебното правителство, назначено от президента, че с „клевети и внушения“ дискредитира само една партия.
„Ние ще бъдем горди да бъдем опозиция на този политически конструкт“, заяви Томислав Дончев, имайки предвид преговорите за правителство, инициирани от „Има такъв народ“, на които са поканени и БСП, и ДПС, въпреки че често бяха причислявани от партията на Слави Трифонов към т. нар. партии на статуквото.
Радев: Мога да си позволя да не бързам с мандата

© Цветелина Белутова, Капитал
Радев поиска да чуе готовността на хората на Слави Трифонов за връчване на проучвателен мандат за съставяне на правителство.“Направих всичко възможно по най-бързия начин да бъде свикано Народното събрание и да започнат консултациите без никакво бавене. Задачите са неотложни, но е много важно да се даде възможност за устойчиво решение. Мога да си позволя да не бързам с мандата. Поздравявам ви, че сте избрали българския Парламент за консултациите с останалите партии“, добави Радев.
Според него правителство трябва да има, но не на всяка цена, тъй като една безпринципна коалиция може да бъде по-вредна от липсата на правителство.
Радев добави, че по време на дебатите с Европейската комисия по плана за възстановяване и устойчивоста са поставени условия – ясен срок за въглищен преход, както и дълбока съдебна реформа.
От „Има такъв народ“ призоваха останалите партии да действат като Слави Трифонов

© Цветелина Белутова, Капитал
„Надявам се, че останалите политически партии ще покажат разума, който показа Слави Трифонов, изтегляйки първия предложен кабинет след персоналните атаки. Така ние показахме, че имаме разум, не сме самовлюбени, ако и другите покажат същото и се опрем до общо приоритети – бързо България да има правителство и разграждане на мутренския модел, в който живяхме 11 години“, каза в началото на консултациите на „Има такъв народ“ с президента Румен Радев лидерът на парламентарната група Тошко Йорданов.“Осъзнаваме отговорността. Наясно сме, че трябва да се опитаме да съставим кабинет и парламентът да работи. Искрено се надяваме останалите политически сили, без ГЕРБ, да надскочат партийните си цели, защото ние сме различни партии, но има основни неща, с които не виждам противоречие с останалите партии и ако всеки надскочи партийни пристрастия и несъвместими точки, би трябвало да успеем да съставим достатъчно стабилно мнозинство, макар и плаващо“, добави Йорданов
Групата ще разполага с една седмица, за да върне на държавния глава структура и състав на проектокабинет, който да бъде гласуван в Народното събрание, или да се откаже от опита за съставяне на правителство. При откриването на парламента вчера зам.-председателят на „Има такъв народ“ Тошко Йорданов прогнозира, че до 14-15 дни – т.е. до 5 август, ще има редовен Министерски съвет или ще се върви към следващи предсрочни избори.