
Това е предложение, което предстои да бъде дискутирано. Това заяви премиерът Кирил Петков, уточни НТВ.
Петков, министърът на здравеопазването Асена Сербезова и главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев дават повече информация за развитието на пандемията, затягането на мерките и състоянието на здравната система. Пресконференцията се провежда в Министерския съвет.
„Започваме да управляваме COVID кризата на базата на модели. Добрата новина е, че въпреки заболеваемостта, новата вълна все още не е довела до висока заетост на интензивните легла в болницата“, каза премиерът Петков.
Той добави, че първоначално заложените в националния антиCOVID план шест клъстера, на които беше разделена страната, стават пет. Идеята е във всяка такава област да има голямо лечебно заведение, което да обслужва пациентите с коронавирус.
Към момента най-сериозна е ситуацията в клъстери 1 и 5. В първия влизат София-град, София-област и Благоевград, а в петия – Ямбол. На тези места нивото на заболеваемост е доста високо.
Мерките се взимат по области, но управлението остава по клъстери. Интензивните легла в 90% от случаите се заемат от хора, които не са ваксинирани. Това заяви по време на брифинг министърът на здравеопазването проф. Асена Сербезова. На coronavirus.bg вече всичко ще е видимо.
В държавите-членки на ЕС има много по-голямо ниво на ваксинация, ние не можем да стигнем тези нива. В много от тези държави се облекчават мерките. Това има пряка връзка със заетите интензивни легла, добави тя.
„Имаме едни познания за поведението на вируса от общества, където се спазват мерките и имат високи нива на ваксинираност. Това, което е ценно в модела, е тази прогнозируемост и мерките на областно ниво. Тези мерки се обсъждат за въвеждане за след няколко дни“, поясни Асена Сербезова.
Тя обясни, че всяка област си има кризисен щаб и мерките се взимат от местното РЗИ, но със съгласуване с главния държавен здравен инспектор.
„Има повишена заболеваемост, но няма голяма запълняемост на леглата за деца“, разкри проф. Сербезова.
Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев добави, че сме търсили този компромис, който да ни даде особеностите на Омикрон, който е заразен, но не натоварва чак толкова здравната система.
„Ако по принцип коронавируса се промени и стане една нормално респираторна инфекция, то няма да имаме нужда от такива мерки. Поставеното 60% покритие с ваксина, са един вид стимул, към който да се стреми и достигайки го, да си върнем нормалния живот, което искаме всички“.
Той обясни, че тези пет зони са разпределени на принципа на Медицинските университети – в София, Пловдив, Плевен, Бургас и Варна. Естественият път на пациентите, които имат нужда от висококвалифициртана медицинска помощ, се насочват натам, уточни той.
Източник: https://frognews.bg/