
Прокуратурата осъди езика на омразата, използван от депутатите, обяви, че има политици, които правят провокации в полза на чужди интереси и им се закани, че ще изпълни задълженията си, ако установи престъпления. Това стана в безпрецедентна декларация, разпространена на страницата на държавното обвинение във Фейсбук.
„Главният прокурор Иван Гешев и ръководството на прокуратурата остро осъждат използването на езика на омразата особено, когато това се случва от парламентарната трибуна. Призоваваме политическите лица с имунитет да не нарушават основни европейски принципи и да не отправят обидни квалификации, основаващи се на дискриминационни елементи“, се казва в нея.
Веднага след това от държавното обвинение твърдят, че още преди месец са представили експертни предложения за законодателни промени за осигуряване на всеобхватна наказателноправна защита при използване на език на омразата, основан на раса, народност, етническа принадлежност, религия, политически убеждения и полова идентичност и внушава, че никой не им е обърнал вниманието.
Прокуратурата не посочва кого точно от депутатите има предвид по отношение на използването на езика на омразата. От следващия раздел от декларацията обаче прозира директна атака срещу „Възраждане“. Именно там се посочва, че „прокуратура винаги е подкрепяла и ще продължи да подкрепя правото на протест и свободно изразяване на българските граждани, в това число и политиците, но не и, когато по този начин се засяга неприкосновеността на личността“. По-късно от държавното обвинение обясниха пред „Сега“, че декларацията им е заради поведението на лидера на „Възраждане“ Костадин Костадинов от парламентарната трибуна в сряда.
Прокурорите посочват, че „нарушаването на обществения ред и извършването на провокации, в момент на военни действия близо до държавната граница, са ясен знак за прокарване на зловредно чуждо влияние, прикрито зад изразяване на националистически възгледи от представители на политически партии“. В последните дни именно „Възраждане“ проведоха няколко протеста, при които се стигна до намесата на полицията.
Сега прокуратурата се заканва с думите, че „многократно е доказвала, че противодейства и ще противодейства на всеки опит за налагане на чужди интереси“.
В декларацията си прокуратурата призовава към спазване добрия тон в гражданското общество,“ отговорност за което носят най-вече представителите на трите власти в държавата, призвани да бъдат пазители на демократичните ценности и свободи“ и обяснява, че „в демократичното общество зад всяко гарантирано от закона право стои съответно задължение.
Накрая държавното обвинение на практика се заканва директно на депутатите и политиците. „Прокуратурата и занапред ще подхожда принципно и безкомпромисно като ще изпълнява своите правомощия, когато са налице данни и/или доказателства за извършени престъпления, включително и от народни представители“, пишат прокурорите.
Източник: https://www.segabg.com/