
Проф. Добрин Константинов обяснява как протича иновативното лечение.
Методът е иновативен вид имунен инженеринг, 4-а генерация лечение в онкологията след хирургията, химиотерапията, лъчетерапията. От пациент №1 в клинично проучване Емили Уайтхед до случая на българското дете са минали едва 10 години
Най-новият метод за лечение в онкологията ще бъде приложен на българското дете, което беше транспортирано с военния самолет “Спартан” до клиника в Любляна. Изключително сложната иновативна терапия е известна като живо лекарство. В борбата с рака се хвърлят собствени имунни клетки, които са премоделирани в хода на лечението с молекули, наречени химерни антигенни рецептори. Това ги прави по-способни да разпознават и унищожават раковите клетки.
Методът се прилага, когато са изчерпани възможностите за лечение с по-масовите похвати. Нарича се CAR-Т клетъчната терапия (chimeric antigen receptor, CAR, химерни антигенни рецептори). По същество е нова форма на имунотерапия, която използва специално променени Т-лимфоцити за по-точно насочване към раковите клетки.
Имунната система се състои от специфични клетки и органи, които предпазват тялото от инфекции и рак. Важен елемент от системата са Т-лимфоцитите, които преследват и унищожават анормалните клетки, включително ракови. Понякога обаче туморните клетки намират начини да избегнат имунната система и клетките трябва да бъде “преквалифицирани” да ги разпознават и атакуват. В ролята влиза CAR Т-клетъчната терапия – иновативен подход за програмиране на имунната система.
11-годишното момче е с остра лимфобластна левкемия – най-често срещаното онкозаболяване при децата.
Момчето е от 2 г. пациент на Клиниката по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ “Царица Йоанна – ИСУЛ”.
“Заболяването се развиваше доста неблагоприятно. В хода на лечението се получи т.нар. много ранен рецидив, което е основание за преосмисляне на цялостната ни стратегия. Това са случаите с най-висок риск да се възстанови заболяването. Ние подходихме с всичко, което позволяват възможностите ни, включително най-модерната имунотерапия, с която постигнахме частичен контрол над болестта. Успоредно с това започнахме подготовка за костномозъчна трансплантация с донор от международния регистър. Самото естество на заболяването не позволи контрола, който бяхме постигнали, да се задържи достатъчно дълго, за да продължим на следващ етап”, разказа проф. д-р Добрин Константинов, началник на клиниката и един от най-опитните български онкохематолози.
При остра лимфобластна левкемия повечето от децата се повлияват от стандартната химиотерапия, лъчелечение или трансплантация на стволови клетки, които да започнат да произвеждат пълноценна кръв. Но в някои случаи лечението не успява да надвие рака или успехът е временен и болестта се връща. Когато това се случи, шансовете за оцеляване падат до 1 на 10.
Много скъпа дори за възможностите на медицината в най-богатите държави “живата” терапия изглежда като чудото, което може да обърне хода. Световен символ на тази надежда е американското момиче Емили Уайтхед – първото дете, лекувано с метода в Детската болница във Филаделфия през 2012 г. На 10 май 2023-а тя ще празнува 11-и “рожден ден” от втория си живот. Днес тестовете не откриват ракови клетки, а създадената от семейството фондация с името на детето набира средства за популяризиране на знанията за болестта и за проучвания върху рака.
“Емили е жива благодарение на научните изследвания. Признателни сме и щастливи за всеки ден, който прекарваме с нея. Получихме толкова много и се надяваме да върнем много повече в замяна. С ваша помощ ние допринасяме за напредъка в раковите проучвания”, разказват на сайта на фондацията родителите. Освен при левкемия терапията вероятно е приложима и при лимфоми, очаква се успех и при други видове рак. Методът се смята за големия пробив в онкологията и в частност в онкохематологията при резистентни форми на заболяването, независимо че при повечето пациенти е съпътствана от временни, но потенциално фатални усложнения. Освен в болницата, в която е лекувана Емили, терапията са започнали да прилагат и други клиники в САЩ, Канада, Австралия, Норвегия, Белгия, Израел, Словения и др.
Източник: https://www.24chasa.bg/