
Акциите на „Креди сюис“ приключиха деня с рекордно ниска стойност.
Финансовите пазари по света преживяват пореден тежък срив покрай банковата криза и облаците, надвиснали над швейцарската банка „Креди сюис“. По-рано днес стана ясно, че банката няма да получи очакваното спасение от един от най-големите си инвеститори – „Сауди нешънъл банк“.
Английският борсов индекс FTSE 100 се срина с 3,8% днес – най-голямото понижение в рамките на един ден от 24 февруари 2022 г. насам, когато Русия нахлу в Украйна. Индексът е достигнал 7344 точки в края на деня, съобщават британските медии. Най-голямо понижение отчете финансовата група Prudential – 12%, следвана от минната компания Glencore (-10.7%) and Barclays bank (-9%). В резултат на понижението на цените на суровия петрол паднаха акциите и на BP и Shell – с над 8%.
Значителен спад отбелязаха и борсите в Европа. Германският борсов индекс DAX загуби 3,27%, френският CAC – 3,6%, а италианският FTSE MIB – 4,6%. Американските пазари също отвориха при спад на основните борсови индекси, макар и не толкова голям, колкото в Европа. Dow Jones и S&P 500 изгубиха 1,7% в началото на деня, а Nasdaq – 0,8%.
Самите „Креди сюис“, около които днес са основните събития, приключиха деня на рекордно ниско ниво – при 1,697 швейцарски франка за акция. Новината за отказа на саудитците да се намесят в кризата първоначално доведе до 30% спад в акциите, който след това се поправи до 24%. „Сауди Нешънъл Банк“ са най-големият инвеститор в швейцарската банка и притежават 9,9% от нея, а днес обявиха, че не могат да надхвърлят 10% поради регулациите.
След развитието със саудитския инвеститор, банката поиска публично изявление за подкрепа от Швейцарската национална банка и от швейцарския регулатор „Финма“, съобщи „Файненшъл таймс“, позовавайки се на два източника. На този фон мълчанието на двете институции също не успокоява пазарите. Британското специализирано издание съобщава още, че Европейската централна банка е поискала от банките в ЕС да разкрият експозициите си към швейцарския кредитор.
„Креди сюис“ не е единствената банка, която претърпя срив на акциите си, макар че при нея той е най-тежък. Френската Société Générale загуби 12% от стойността на акциите си, а конкурентната BNP Paribas – 10%. Критичен бе и денят в Германия – акциите на Deutsche Bank се понижиха с 9%, а на Commerzbank – с 8.7%.
КОМЕНТАРИ
Няма нищо чудно, че инвеститорите остават предпазливи към големите банки, като се има предвид, че вчера агенция „Мудис“ постави под негативно наблюдение кредитните рейтинги на шест регионални банки в САЩ, коментират наблюдатели. „Още един забележителен ден на финансовите пазари, и – уви – нямаме чувството, че най-лошото е зад гърба ни“, допълва друг анализатор, цитиран от „Гардиън“.
Проблемите на „Креди Сюис“ напоследък главоломно се увеличават – криминално разследване, че е позволила на наркодилъри да перат пари в България; че е замесена в корупционен скандал в Мозамбик; че е допуснала масов теч на лични данни на клиенти към медиите, изброява „Блумбърг“ в материал, озаглавен „Креди сюис“ е в криза. Какво се обърка?“.
Източник: https://www.segabg.com/