
България отбелязва 150-години от гибелта на Апостола на свободата
Желаещи да отдадат почит на Апостола на свободата образуваха опашка пред паметника „Васил Левски“ в столицата. Част от гражданите носеха цветя и развяваха български знамена.
На 18 февруари 1873 г. в покрайнините на София е обесен Васил Левски, идеолог на българската национална революция, организатор и ръководител на българското националноосвободително движение.
С различни събития в цялата страна България отбелязва сто и петдесетата годишнина от гибелта на Васил Левски.
„В пантеона на българската свобода има записани много имена, но в народната памет Левски е несравним.“ С тези думи президентът Румен Радев откри мултимедийна дигитална експозиция „Изповедта на Апостола“ в Националната галерия „Квадрат 500“. Изложбата е посветена на делото на Васил Левски чрез съчетанието на съвременни дигитални средства, включително холограмен образ на Апостола.
Малцина са обичани така силно и безрезервно като Левски. Може би защото народът ни имаше нужда от своя Апостол на свободата – не само в робските години. Ние се нуждаем от него не по-малко и днес – век и половина след неговото обесване, заяви държавният глава.
По думите на Радев Левски е единственият съдник, пред когото всички българи се чувстват равни. Той продължава не само да ни сочи кривицата, да боде нашата съвест и да смущава нашето безразличие, но и продължава да сочи пътя към онази република, която остава блян за поколенията българи, посочи Румен Радев.
Президентът отбеляза, че днес Левски е това, което знаем за него и което ще завещаем на децата си. Затова е толкова важно не само да познаваме неговото дело и живот, но и непрекъснато да търсим нови факти за тях, да ги правим достояние на обществото и особено на младите хора, добави държавният глава.
Вярвам, че с помощта на най-новите мултимедийни технологии животът и делото на човека и революционер Васил Иванов Кунчев ще докоснат по нов, вълнуващ начин сърцата и умовете на млади и на стари и ще пресъздадат едни от най-вълнуващите мигове от живота на Левски, каза още Румен Радев.
На церемонията по откриването на изложбата присъства и служебният министър на културата Найден Тодоров. Той заяви, че мултимедийната експозиция е начинът със съвременните средства да се напомни на младите хора кой е Левски и защо той е толкова важен за нас.
Без Левски днес нямаше да има България. Без Левски може би днес нямаше да ни има и нас. Сто и петдесет години от неговата кончина – бих казал сто и петдесет години от началото на неговото безсмъртие, ние сме постигнали част от неговите завети, но сме се отклонили от други, каза министър Тодоров.
По-късно ще се състои възпоменателната церемония пред паметника на Васил Левски в столицата. Президентът Радев ще произнесе слово и ще поднесе венец пред паметника на Апостола на свободата.
За гарантиране на сигурността на присъстващите, на възпоменателната церемония служителите на Националната служба за охрана (НСО) ще извършват проверка на гражданите за общоопасни предмети и вещества. Желаещите да присъстват ще имат достъп през три пункта за проверка – на кръстовището на бул. „Васил Левски“ и ул. „Оборище“, при бул. „Дондуков“ и бул. „Васил Левски“, и при бул. „Янко Сакъзов“ и ул. „Панайот Волов“.
Служителите на НСО ще извършват проверки за предмети, общоопасни средства и вещества на основание от Закона за Националната служба за охрана. Гражданите ще бъдат проверявани с металдетектори за наличие на огнестрелни и хладни оръжия, остри предмети, експлозиви и леснозапалими вещества, източници на йонизиращи лъчения, пиротехнически изделия. Граждани, които носят обемисти багажи, няма да бъдат допускани. Достъпът на лица във видимо неадекватно състояние също ще бъде ограничаван.
Цветя пред паметника на Апостола ще могат да бъдат полагани в деня на събитието – до 15:00 ч., и след приключване на официалната церемония. Началото на пропускателния режим за граждани е от 17:00 ч.
Столичната община ще възпомене годишнината с панихида в храма „Света София“, в 17:00 ч. Панихидата и възпоменателната церемония ще бъдат излъчвани пряко във фейсбук страниците „Столица култура“ и ArtSofia.
Проф. Пламен Митев: Левски не мечтае за такава България, в каквато сме затънали в злободневието си
„Всяка година датата 18 февруари носи със себе си много знаци. На първо място е паметта за саможертвата на Апостола. Но по-важно е да се опитаме да разкодираме и да запомним какво Васил Левски ни е завещал – мечтите за България“, коментира пред БНР в неделя историкът проф. Пламен Митев.
Той подчерта колко е важно всеки от нас през цялата година да измерва собствените си дела с аршина на Апостола.
„150 години след неговата гибел ние продължаваме да се лутаме, търсейки онзи вариант, в който България наистина ще бъде равна на другите европейски държави. Онова, което Левски искаше за своите сънародници, беше свобода на словото, на печата, на вероизповеданията, равенство на всички пред закона. Къде е равенството? Къде са тези управници, които се опитват да реализират тези завети на Левски? Разговорът за Левски не трябва да бъде воден два пъти в годината, а всеки ден“.
Историкът допълни, че много неща не се знаят за Апостола, тъй като значителна част от живота му е преминала в условия на конспиративност и нелегалност:
„Затова няма автентични и богати свидетелства за това как е преминал животът му. За мен Левски винаги ще остане велик с мечтите си за България. Когато не мечтаеш за свободна, силна, единна България, няма как да искаш да помогнеш на отечеството си. Откривам в него онези качества, които го правят безспорен политик. Той има лични качества, които са в основата на харизмата, с която печели обикновените хора. Той мечтае за една друга България, не за тази, в която сме затънали в злободневието си. Нямаме самочувствието, за което Левски е мечтал, за да бъдем равни на другите европейски народи. Лъжата, с която сме заобиколени от избори до избори, убива желанието за промяна“.
По думите му 150 години след смъртта на Васил Левски не сме научили урока, че не трябва да чакаме някой да ни поднесе на тепсия това, което искаме, а трябва сами да си го поднесем.
Източник: https://www.mediapool.bg/