
Най-добре ще бъде, ако изборите се проведат на 23 април, смята Цветозар Томов
През месец април е по-подходящо време за провеждане на избори, от гледна точка на подготовката на вота. Вариантът на 26 март, който е най-ранната възможна дата за предсрочните избори, по-скоро ще донесе проблеми. Такова мнение изрази говорителят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Цветозар Томов пред Нова ТВ. Най-добре ще бъде, ако се избере 23 април, защото дотогава вотът може да се организира без стрес, както заяви той по-рано.
Най-голямата въпросителна около подготовката на вота остава производството на т.нар. машинна бюлетина. Тя беше въведена от „хартиената коалиция“ на ГЕРБ-СДС, БСП и ДПС в края на 2021 г. С тази промяна изборите на практика ще се провеждат с два вида хартиени бюлетини, което създава сериозни предизвикателства пред подготовката на вота. Трябва да се осигури допълнителна хартия – 10 хиляди и 30 хиляди ролки, да се определи как ще изглежда машинната бюлетина и по какъв начин ще бъде защитена от подправяне.
От това как ще се справи държавата с тези проблеми ще зависи и решението на президента Румен Радев кога да насрочи изборите. За целта той ще събере изборните комисари днес на „Дондуков“ 2 на работна среща.
Пред националното радио Томов допусна, че е възможно да се стигне до вариант, при който да гласуваме само с хартия, ако не стигне времето, за да се произведат бюлетините за машините. „Този шанс е малък. ЦИК ще направи всичко, за да няма такъв вариант“, побърза да добави той
Томов уточни, че ЦИК все още не е решила какво ще бъде съдържанието на машинната бюлетина. Засега е ясно, че тя ще бъде с ширината на контролната разписката, която устройствата разпечатваха преди след гласуване. Това се налага, защото не може да се разшири отворът на машината. За да се компенсира това, бюлетината вероятно ще бъде по-дълга. Процедурата на гласуване едва ли ще се промени от тази, с която вече са свикнали избирателите.
Интересното е, че Томов допусна, че е възможно да влезе в употреба машинният протокол. Той преди се отпечатваше от устройствата, за да се отчетат резултатите от вота. С машинните бюлетини обаче, които ще се броят на ръка, това загуби смисъла си. Според Томов обаче няма забрана в кодекса да се използва машинният протокол за сравнение на резултатите. Тепърва обаче ЦИК ще обсъжда въпроса.
Говорителят коментира и казуса, при който в една секция гласуват малко избиратели, което прави възможно да се разпознае кой какъв вот е пуснал. Той изтъкна, че това е било възможно и досега, ако примерно в една секция се явят само неколцина гласоподаватели. Това, което ни спасява, е, че подобни варианти са слабо вероятни.
Източник: https://www.segabg.com/